Kvalifikacije za SP
TOK UTAKMICE / Kazahstan - BiH 0:2
Fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine porazila je Kazahstan s 2:0 u gostujućem susretu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine. Tekstualni prijenos meča sa Astana Arene mogli ste pratiti na našem portalu.
09.10.2021. u 13:33

Selektori dva tima, Talgat Baysufinov i Ivaylo Petev, odredili su početne sastave. Za razliku od prethodnih mečeva našeg nacionalnog tima, bugarski stručnjak na klupi Zmajeva, uprkos povredama i administrativnim problemima (četiri igrača nisu dobila vize) nije odustao od sistema 3-5-2.

Najbolji bh. fudbaleri na Astana Areni igrat će u formaciji s tri stopera, a početni sastav naše reprezentacije čine: Šehić - Ahmedhodžić, Kovačević, Ćivić - Stevanović, Cimirot, Hadžiahmetović, Gojak, Kolašinac - Džeko, Prevljak.

Ovoga puta Petev je odlučio napraviti rokadu u napadu, pa će društvo Edinu Džeki praviti Smail Prevljak, koji igra u odličnoj formi u belgijskoj Jupiler ligi, dok je Ermedin Demirović, koji je bio Dijamantov partner u špicu u septembarskim susretima ostao na klupi.

Osim Demirovića na klupi su još: Vasilj, Pirić, Gazibegović, Zilkić, Menalo, Nukić, Cipetić, Nalić i Jovičić.

Kazahstanski selektor odlučio se za ovih 11 igrača: Pokatilov - Bystoy, Maliy, Alip, Vorogovskiy - Kuat, Logvinenko, Shomko - Zhukov, Zainutdinov, Schetkin.

Rezerve Kazahstana u današnjem meču su: Shatskiy, Seisen, Yerlanov, Taikenov, Murtazayev, Omirtayev, Kassym, Astanov, Orazov, Zhaksylykov, Beysebekov i Tapalov.

-------------------------------------

Kraj utakmice! Važna pobjeda BiH, prva u zvaničnim susretima nakon više od 690 dana.

90.+4: Kazahstanci su zatresli mrežu našeg tima, ali je bio prekršaj nad Šehićem. Massa je to sve dobro vidio.

90.+3: Šehić loptu izbacuje u korner poslije oštrog ubačaja sa lijeve strane.

90. minut: Igrat će se pet minuta sudijske nadoknade na Astana Areni.

90. minut: U toku je posljednji minut susreta, Kolašinac je bio u prilici. Ostalo je 0:2.

85. minut: Zainutdinov je šutirao kroz noge Kovačeviću, lopta je otišla pored gola. Sada se ukazuje medicinska pomoć našem stoperu.

81. minut: Demirović zamijenio dvostrukog strijelca za Zmajeve, Smaila Prevljaka.

80. minut: Danas definitivno nije Džekin dan, iz odlične pozicije poslije ubačaja Gojaka šutirao je pored gola.

71. minut: Džeko danas nema sreće, lopta poslije njegovog udarca pogađa stativu.

70. minut: Prečka spriječava treći pogodak Zmajeva, Džeko je šutirao. Korner je za BiH.

68. minut: Šehić brani šut Kuata...

66. minut: GOOOOOL! Prevljak je pogodio nakon asistencije Džeke! VAR je potvrdio da je pogodak!

64. minut: Odlična soloakcija Džeke, Pokatilov na kraju šut Dijamanta skreće u korner. Bila je i ovo još jedna odlična prilika za BiH.

63. minut: Prva izmjena u našoj selekciji, Nalić je zamijenio Cimirota.

62. minut: Kakav promašaj! Cimirot je imao veliku priliku da udvostruči prednost naše selekcije.

60. minut: Stevanović je izborio prvi korner za BiH u drugom poluvremenu. Lopta u rukama Pokatilova poslije ubačaja Ćivića.

56. mnut: Opasna lopta u kazneni prostor naše selekcije, ipak završava u rukama Šehića.

51. minut: Dobra prilika za Džeku, kapiten Zmajeva s ivice šesnaestrca loptu šalje pored lijeve stative domaćeg gola.

51. minut: Pokatilov je ukrotio udarac Amera Gojaka.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme, bez promjena u sastavu naše selekcije.

Kraj prvog poluvremena, Zmajevi poslije prvih 45 minuta vode s 1:0 golom Smaila Prevljaka.

45. minut: Igrat će se minut sudijske nadoknade u prvom poluvremenu.

45. minut: Shomko je drugi zapisani igrač u notesu Davidea Masse.

44. minut: Iz kornera nismo uspjeli napraviti ništa, no težište igre je na protivničkoj polovini...

43. minut: Ćivić pogađa živi zid, lopta je završila u korneru nakon pokušaja našeg defanzivca da pogodi golmanovu stranu.

42. minut: Logvinenko je dobio žuti karton za ovaj prekršaj.

40. minut: Prevljak je izborio faul na samoj ivici šesnaesterca, dobra situacija. Za Pjanića bi ovo bila idealna prilika...

39. minut: Još jedan pokušaj Džeke glavom, s protivničkim igračem na leđima šutirao je preko gola.

38. minut: Džeko šutira glavom pored gola poslije centaršuta Hadžiahmetovića.

37. minut: Ćivić je sada uposlio Džeku, no Dijamant je nije uspio sačuvati na ivici kaznenog prostora Kazahstana.

35. minut: Džeko se nije najbolje snašao pred golom domaćeg tima poslije dobre duge lopte Prevljaka.

34. minut: Vorogovskiy je šutirao, Gojak izblokirao njegov udarac.

31. minut: Pokatilov je "skinuo" još jedan opasan centaršut Stevanovića koji je bio upućen prema Džeki

29. minut: Lopta je završila u rukama sigurnog Ibrahima Šehića.

28. minut: Kolašinac je faulirao Bystrova uz lijevu aut-liniju.

25. minut: GOOOOOL! BiH vodi s 1:0, strijelac je Prevljak poslije odličng ubačaja Stevanovića.

24. minut: U prvom dijelu prvog poluvremena Zmajevi za sada nisu uspjeli stvoriti veliku priliku iz koje bi ozbiljno ugrozili gol domaćina.

20. minut: Džeko je bio najviši u skoku, ali iz svega su Kazahstanci krenuli u dobru tranziciju. Hadžiahmetović je to pravovremeno "zatvorio".

19. minut: Edin Džeko izborio je treći korner za reprezentaciju naše zemlje.

16. minut: Dobra akcija naše selekcije završila je udarcem Smaila Prevljaka preko gola.

13. minut: Gojak je izborio drugi korner za BiH, kazahstanska odbrana je otklonila opasnost poslije ubačaja iz ugla.

12. minut: Početni pritisak Kazahstana i dalje traje, Zmajevi nikako da ga se oslobode.

11. minut: Miroslav Stevanović je dobro pokušao glavom, no Pokatilov je sigurno uhvatio loptu.

7. minut: Opasan napad Kazahstana, lopta na kraju ipak u rukama Ibrahima Šehića.

7. minut: Pokatilov je dobro reagovao poslije ubacivanja iz kornera.

6. minut: Prvi korner za Bosnu i Hercegovinu...

5. minut: Početni pritisak domaće selekcije... Lopta je u prvih pet minuta bila nešto više u posjedu fudbalera Kazahstana.

3. minut: Prva intervencija Šehića na utakmici, nakon koje je Prevljak otklonio opasnost pred našim golom.

1. minut: Počela je utakmica u Nur Sultanu, prvi s centra su krenuli domaći fudbaleri. Sretno Zmajevi!

14:57 - Pravdu na meču između Kazahstana i Bosne i Hercegovine dijelit će italijanski arbitar Davide Massa.

14:55 - Trenutno na Astana Areni svira himna domaće selekcije.

14:54 - U toku je intoniranje himne Bosne i Hercegovine na stadionu u Nur Sultanu.

14:53 - Reprezentacija Kazahstana više od osam godina ne zna za pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

14:24 - Fudbalska reprezentacija BiH izašla je na zagrijavanje na teren Astana Arene.

14:21 - Prvi duel između dvije selekcije odigran 7. septembra na Bilinom polju okončan je bez pobjednika (2:2). Kazahstanci su tada poraz izbjegli zahvaljujući golu Baktiyor Zaynutdinova u petoj minuti sudijske nadoknade.

13:49 - Zmajevi su već stigli na Astana Arenu.