open-navfaktor-logo
search
Izložba
Bili su diskretni akteri promjena: Historijski muzej 13. juna predstavlja gastarbajterske priče
Priče o gastarbajterima i njihovim porodicama tematizirane su u dokumentarnim filmovima koji nastaju pod okriljem Sutjeska filma iz Sarajeva sedamdesetih godina. Kroz izložbu "Gastarbajterske priče: S one strane Plive" Historijski muzej Bosne i Hercegovine 13. juna predstavit će filmove Milutina Kosovca i Vefika Hadžismajlovića. 
11.06.2023. u 07:51
get url
text

Za naziv izložbe posuđen je naslov pjesme koja je uvrštena među najljepše pjesme muzičke narodne tradicije naših krajeva. Pjesma nastaje prema melodijskoj strukturi koja je prisutna u nekoliko zemalja, a interpretirali su je popularni izvođači narodne muzike, kao što su Zehra Deović, Silvana Armenulić, Zaim Imamović, Nedžad Salković, Beba Selimović. Stihovi "Svaka tuđa zemlja, tuga je golema" nerijetko su se pjevali na druženjima jugoslavenskih radnika u inostranstvu. 

- "Gastarbajterske priče – S one strane Plive" nastale kao rezultat saradnje Muzeja Jugoslavije (Beograd) i Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine (Sarajevo), postavljaju pod muzejska svjetla radnike i radnice iz Jugoslavije na radu u inostranstvu. Ove priče, doskora, nisu bile predmet interesovanja muzejske struke, a njihova historija ostajala je na margini društvenih zbivanja. Naš cilj je osvijetliti historijsku poziciju gastarbajtera u društvu. Oni su u Jugoslaviju donosili elemente popularne kulture i bili diskretni akteri promjena. Živjeli su i radili "s one strane" jugoslovenskog iskustva, a opet ostajali povezani sa zavičajem. 

Prva verzija izložbe "Jugo, moja Jugo - gastarbajterske priče" predstavljena je u Beogradu 2016. godine, u Muzeju Jugoslavije. Izložba koju ćete imati priliku sada vidjeti nastala je prema idejnoj i istraživačkoj koncepciji prethodne, beogradske postavke – ali su njena sadržina i ekspozicija određeni rezultatima terenskih istraživanja po Bosni i Hercegovini. Osnovu istraživanja čine razgovori s radnicima i radnicama različitih profila i njihovom djecom, a važan segment predstavljaju i arhivska istraživanja realizirana u saradnji s arhivima Bosne i Hercegovine. 

Stavljeni u službu interpretacije, višeglasje, estetski kontrasti i stereotipske konotacije trebaju kreirati inspirativan prostor za dijalog. Namjera nam je da podstaknemo razumijevanje i poštovanje prema velikoj žrtvi i pregnuću radnika u inostranstvu s jedne strane, i (ne)ostvarenim željama i ambicijama, s druge. Tim prije jer su pitanja odlaska u inostranstvo i danas otvorena te predstavljaju jedan od ozbiljnijih problema postjugoslovenskih društava. Omogućujući malim pričama upliv u velike historijske narative, nadamo se da ova izložba može poslužiti kao platforma za razgovor o sličnim aktualnim migracijskim procesima - istakli su iz Historijskog muzeja BiH. 

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.