Tokyo 2020
Ko su najuspješniji sportisti na Olimipskim igrama?
Ceremonijom svečanog zatvaranja danas su u Tokiju završene 32. Ljetne olimpijske igre.
08.08.2021. u 17:10

Olimpijci Sjedinjenih Američkih Država bili su najuspješniji toko 16 dana takmičenja na Olimpijadi.

Američki olimpijci osvojili su ukupno 113 medalja, od čega 39 zlatnih, 41 srebrenu i 33 bronzane.

Među Amerikancima je i najuspješniji sportista na Igrama u Tokiju. Plivač Pregled Caeleb Dressel osvojio je pet zlata u šest trka u kojima je na stupio. Najsjajnije odličje osvojio na trkama na 50 i 100 metara slobodno, 100 metara leptir, a onda je Amerikancima pomogao da dođu do pobjede u muškim štafetama na 4x100 slobodno i 4x100 mješovito.

Osim zlatnih medalja Kaleb se može pohvali s novim svjetskim rekordom na 100 metara leptir (49.45 sekundi) i dva olimpijska, na 50 metara slobodno (21.07 sekundi) i 100 metara slobodno (47.02 sekunde).

Australska plivačica Emma McKeon najuspješnija je sportašica na Olimpijadi u Tokiju, koja je osvojila sedam medalja.

Zlato je osvajala na 50 i 100 metara slobodno, postavivši olimpijske rekorde u obje discipline (23.81 sekundi i 51.96 sekundi). McKeon je učestvovala u štafetama na 4x100 slobodno, gdje je postavljen novi svjetski rekord (3:29.69 sekundi) i na 4x100 mješovito, gdje je postavljen novi olimpijski rekord (3:51.60 sekundi).

Na četiri zlata Australka je dodala i tri bronzane medalje. Treća je bila na 100 metara leptir, u ženskoj štafeti 4x200 metara slobodno i u miks štafeti na 4x100 mješovito.