open-navfaktor-logo
search
Nakon napada u Moskvi
MUP: Ne mogu se isključiti terorističke prijetnje, ali nema informacija o pripremanju napada u RS-u
Ministar Karan govoreći o mjerama koje su preduzete u RS-u, istakao da je to prvo prisustvo pripadnika MUP-a sa dugim cijevima na mjestima javnih okupljanja. Druga mjera je pojačano prisustvo u tržnim centrima
Autor: B. S.
26.03.2024. u 13:05
get url
text
Ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan rekao je danas u Banjoj Luci da se u tom entitetu i u Bosni i Hercegovini, u svjetlu dešavanja u svijetu, ne mogu u potpunosti isključiti mogućnosti terorističkih aktivnosti.
- Međutim, trenutno ne postoje relevantne informacije i pokazatelji koji ukazuju na pripremanje terorističkih napada i drugih vidova nasilja - istakao je Karan.
Karan je govorio o pojačanim mjerama sigurnosti nakon terorističkog napada u Moskvi.
Kazao je da sa EUROPOL-om razmjenjuju informacije o sigurnosno interesantnim osobama i da su već ustupili neke podatke.
On je, govoreći o mjerama koje su preduzete u RS-u, istakao da je to prvo prisustvo pripadnika MUP-a sa dugim cijevima na mjestima javnih okupljanja. Druga mjera je pojačano prisustvo u tržnim centrima.
Tu je i mjera posebnog osiguranja svih javnih entitetskih institucija i sjedišta najvažnijih organa, zatim pojačane patrole sa svim pripadnicima MUP-a gdje su veće frekvencije saobraćaja i ljudi, posebno na entitetskim linijama.
Istakao je i da je uvedeno i 24-satno operativno dežurstvo u svim policijskim upravama, kao i pojačano praćenje na društvenim mrežama.
On je apelovao na građane da poštuju naredne politike, te da se prijave ako primijete "neobične" osobe ili kretanja.
- Neka to prijave prvom policajcu ili prvoj policijskoj stanici - dodao je Karan.
Govorio je da se i palestinsko-izraleski sukob reflektuje na BiH i da može da dovede do polarizacije situacije u BiH.
- On je najvidljiviji kod radikalnih pojedinaca i grupa koje javnim istupanjem i ponašanjem pokušavaju da stvore tenzije među stanovništvom u BiH što može narušiti sigurnosnu situaciju i da izazovu strah kod neistomišljenika. Može doći i do povećanja rizika od priliva migranata i to smo posebno razmatrali - kazao je Karan
On je naveo da se na BiH može reflektovati i sukob u Siriji.
- Problem u RS-u i BiH je krivično-pravni tretman lica koja se vrate sa tih ratišta, a dosadašnja praksa je da su završili na blagim kaznama, kaznama koje ih gotovo motivišu da učestvuju u terorističkim aktivnostima. Imali smo mininalne uslovne kazne. Još uvijek nam prijeti migrantski talas iz Turske - dodao je Karan.
Naveo je da je poseban sigurnosni izazov sukob u Ukrajini, a iako nema direkne reperkusije na sigurnost u RS-u i BiH, ima ekonomske.
- Etiketiranje RS-a zbog podrške Rusiji može biti tretirano kod radikalnih elemenata kao poziv na djelovanje. Da se reflektuje i na institucije i nosioce vlasti u RS-u - dodao je Karan.
Karan je ocijenio da je stanje sigurnosti u RS generalno zadovoljavajuće.
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.