open-navfaktor-logo
search
Izgradnja hidroelektrane
Čija je odgovornost ekološka katastrofa u Neretvi?
Rijeka Neretva ovih dana, uz intenziviranje radova na izgradnji hidroelektrane (HE) Ulog, kod istoimenog mjesta u općini Kalinovik, trpi nezapamćenu štetu.
05.10.2023. u 15:51
get url
text

VEZANI TEKST - Neretva potpuno pobijelila: Život u rijeci je stao, ribe iskaču iz vode jer nemaju kisika

Kako tvrde mještani i ribari, ali i međunarodna inicijativa za zaštitu rijeka "Spasimo plavo srce Evrope", došlo je do pomora ribe u nekoliko navrata na dionici od par kilometara, a na dužem dijelu vodotoka Neretve, prema njihovim riječima, "prestao je život u rijeci".

Šta se dešava, da li je u pitanju ekološka katastrofa, šta se može učiniti za spas Neretve, odnosno hoće li dozvoliti da je unište i ko će preuzeti odgovornost, pitali smo Federalnu upravu za inspekcijske poslove, koja je nadležna za vode prve kategorije, pa samim tim i za Neretvu.

I delegatkinja Sanela Klarić, kako prenosi agencija Fena, zatražila je od Federalne uprave za inspekcijske poslove da "hitno na terenu provjeri šta se dešava s rijekom Neretvom jer su različita ekološka udruženja alarmirala da je u dijelu toka ove rijeke došlo do neobjašnjivog zagađenja vode i pomora ribe".

- Po zaprimanju informacije o izrazitom zamućenju gornjeg toka rijeke Neretve koje se dogodilo 3.10.2023. godine nizvodno od lokaliteta izgradnje Hidroelektrane Ulog na području Republike Srpske, glavni federalni vodni inspektor je odmah kontaktirao nadležnog glavnog republičkog vodnog inspektora Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske, radi vršenja hitnog inspekcijskog nadzora. Nadalje, temeljem usmenog naloga glavnog federalnog vodnog inspektora, federalni vodni inspektor je 4.10.2023. godine izvršio inspekcijski nadzor gornjeg toka rijeke Neretve, na više različitih lokaliteta od Glavatičeva do Konjica.

Prilikom vršenja inspekcijskog nadzora, postupajući federalni vodni inspektor je utvrdio da u obilasku toka rijeke Nereve na lokalitetima Glavatičevo, Ban Vir, ispod mosta u naselju Kašići i u Konjicu nije primjećeno zamućenje ni pomor ribe, ali da je uz rubove korita rijeke Neretve primjetan talog zemljane boje. Na navedenim lokalitetima također nisu primijećeni nikakvi radovi koji bi mogli dovesti do zamućenja rijeke.

Glavni federalni vodni inspektor je na zahtjev postupajućeg federalnog vodnog inspektora o nalazima obavijestio nadležnog glavnog republičkog vodnog inspektora Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske. Naglašavamo da Federalna uprava za inspekcijske poslove nema zakonsku mogućnost vršenja inspekcijskog nadzora u ovom predmetu, s obzirom da institucije Federacije Bosne i Hercegovine nisu izdale niti jednu dozvolu ili saglasnost za gradnju HE Ulog, odnosno da su sve dozvole i saglasnosti izdali nadležni organi Republike Srpske. Službena lice Agencije za vodno područje Jadranskog mora su izvršila službeno uzorkovanje vodnog tijela rijeke Neretve, te će izvještaj analize naknadno dostaviti postupajućem federalnom vodnom inspektoru - odgovorili su za Faktor. 

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić uputili su danas saopćenje u kojem podsjećaju da je "priča o izgradnji Hidroelektrane Ulog pokrenuta 2009. godine".

- Od tada do danas svaka bojazan za rijeku Neretvu, uključujući i najcrnje scenarije je opravdana. Vlast niti na jednom nivou, od Hercegovačko-neretvanskog kantona, preko oba entiteta, do državnog nivoa nije se pokazala preduzetnom ili uspješnom u nastojanju da riješi ovaj problem - naveli su Pozder i Hrnjić, prenosi Fena.

Ističu da procjena štete još nije izvršena i "ne mogu pretpostaviti šta će još biti uništeno ili oštećeno, ali sigurno je da će biti promjena u biodiverzitetu rijeke".

Podsjetili su da se HE Ulog gradi na području Republike Srpske, no bez obzira na to, "Republika Srpska je prema vlastitom zakonodavstvu morala pribaviti mišljenje resornih institucija iz Federacije BiH s obzirom na to da je Federacija BiH ta koja će u najvećoj mjeri osjećati posljedice izgradnje ove hidroelektrane i njenog rada".

- Kako to nikad nije urađeno, evidentno je da je Republika Srpska prekršila i vlastite zakone. Također, i međunarodne konvencije su na strani boraca za zaštitu Neretve. Upravo danas smo dobili izvještaj Biroa stalnog komiteta Bernske konvencije u kojem se izražava žaljenje što je izgradnja brane nastavljena i što nije obustavljena u skladu s njihovom preporukom iz 2022. Ovaj problem ima podlogu za pravni lijek, a uzimajući u obzir da su resorna ministarstva u Vladi Federacije BiH iscrpila sve mogućnosti koje su u skladu s našim nadležnostima, uputit ćemo na Vladu Federacije BiH prijedlog inicijative prema Parlamentarnoj skupštini BiH za rješavanje predmetnog pitanja HE Ulog, ali i drugih sličnih slučajeva - navode u zajedničkoj izjavi ministri Pozder i Hrnjić.

Također, ministrica Pozder danas je u skladu sa zakonskim mogućnostima uputila dopis kojim traži hitan inspekcijski nadzor od Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.