Drugi trijumf
Uvjerljiva pobjeda bh. košarkašica: Švicarska bez šansi u krcatoj Skenderiji
Pobjeda nad Švicarkom dala je značaj senzacionalnom trijumfu na teškom gostovanju u Rusiji
17.11.2019. u 21:40

Ženska seniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je i drugu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2021. godine nakon što je u prepunoj Maloj dvorani Skenderije sa 80:61 (21:11, 27:18, 24:22, 8:10) savladala selekciju Švicarske.  Ovaj trijumf dao je značaj senzacionalnoj pobjedi na teškom gostovanju ko favorizovane Rusije.

VEZANA VIJESTI - Dvorana premala da primi sve navijače ženske košarkaške reprezentacije BiH

Već u prvoj dionici susreta naša selekcija je napravila značajnu prednost, a nakon prvih deset minuta igre izabranice Gorana Loje vodile su s 21:11.  Prednost naše selekcije predvođene Maricom Gajić i Jonquel Jones rasla je i u nastavku, pa smo sredinom druge četvrtine imali 24 poena prednosti (44:20). Do kraja prvog dijela Švicarska je uspjela smanjiti zaostatak na 48:29.

Nastavak utakmice bio je puka formalnost, a tek u jednom trenutku treće četvrtine gošće su pokušale napraviti nešto više, no onda je selektor Goran Lojoj na parket vratio najjaču petorku, pa smo ubrzo uspostavili ravnotežu u igri. Na kraju je naša selekcija zasluženo slavila sa 80:61.

Prvo ime bh. reprezentacije  večeras je bila Jones sa 26 poena i 16 skokova, a double-double je ostvarila i Marica Gajić (18 poena, 18 skokova). Alexia Rol je bila najefiksnija u redovima Švicarske sa 17 poena.

Kvalifikacije za Eurobasket 2021 nastavljaju se u novembru sljedeće godine, kada ćemo prvo ugostiti Estoniju, a zatim i selekciju Rusije.

BiH - Švicarska 80:61