Drama u Skenderiji
Šesti poraz Zmajeva i kraj snova o plasmanu na Mundobasket
Dvije minute prije kraja BiH je došla do 74:75. U tim momentima je Nurkiću sviran peti faul.
16.09.2018. u 22:00

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je osmi meč kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Bolji od Zmajeva u drugom kolu novog prozora FIBA-e bila je selekcija Češke, koja je u dramatičnom meču u Skenderiji slavila sa 80:85 (18:22, 19:16, 23:22, 20:25).

BiH sada ima omjer 2-6, a Češka je stigla do sedme pobjede i blizu je plasmana  na prvenstvo u Kinu naredne godine.

Gosti su tokom cijelog prvog poluvremena bili u prednosti. BiH je dva puta uspjela izjednačiti. Na početku za 2:2 i pred kraj prvog poluvremena na 35:35.

Prvi put je BiH povela početkom treće četvrtine sa 39:38, nakon što je Nurkić pogodio dva slobodna bacanja, a ubrzo je poenima Nurkića BiH otišla i na plus četiri - 42:38.

Od tada se uglavnom igralo poen za poen, a sredinom treće četvrtine Nurkić je zaradio četvrti faul. Bili su to momenti malog pada u igri BiH, a Češka je otišla na plus pet (50:55).

Trećio dio igre pripao je Bosni i Hercegovini 23:22, a u posljednju dionicu meča ušlo se remijem 60:60.

Pet minuta prije kraja meča gosti stižu do šest poena razlike (64:70) i to nakon nekoliko loše odigranih napada Zmajeva.

Dvije minute prije kraja BiH je došla do 74:75. U tim momentima je Nurkiću sviran peti faul. Nisu urodili plodom njegovi protesti, a publika u Skenderiji  nagradila ga je aplauzom i ovacijama.

Češka je u posljednju minutu ušla sa dva poena prednosti, nakon što je Atić pogodio tricu. Šest poena viška imali su gosti u završnici, a Kikanović sa dva poena, a zatim i dodatnim slobodnim bacanjima 15 sekundi prije kraja vraća Zmajeve na minus tri.

Ipak, Česi su uspjeli pogoditi napad za konačnih 80:85.

Nurkić je bio  najbolji u bh. timu sa double-double učinkom. Centar Portlanda ubacio je 19 poena i imao 15 skokova. Kikanović je ubacio 18,  Musa 15, a Atić 13 poena.