Rivali Zmajeva
Protiv Francuza pogađali Grlić, Barbarez i Džeko, sa Fincima imamo pozitivan skor
Fudbalska A reprezentacija BiH Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je saznala imena protivnika u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje će 2022. godine biti održano u Kataru.
10.12.2020. u 12:30

Bh. tim će se u novom kvalifikacionom ciklusu sastati sa Francuskom, Ukrajinom, Finskom i Kazahstanom.

Bit će to ujedno prvi susreti našeg nacionalnog tima sa selekcijama Ukrajine i Kazahstana, dok sa Francuskom imamo četiri, a sa Finskom tri odigrana meča.

Bosna i Hercegovina - Francuska (0-2-2)

Sa Francuskom je Bosna i Hercegovina do sada odigrala četiri utakmice. Dvije su završene remijem, a u dvije je Francuska ostvarila pobjede. Ukupna gol razlika je 3:6 u korist Francuza.

Prvi meč je bio prijateljskog karaktera 18. avgusta 2004. godine na Stade de la Route de Lorient u Renu i završen je neriješenim rezultatom 1:1. Peguy Luyindula je donio prednost domaćem sastavu u sedmoj minuti, a Ivica Grlić je izjednačio rezultat u 37.

Drugi susret je također bio prijateljski i odigran je 16. augusta 2006. godine na stadionu "Asim Ferhatović - Hase" u Sarajevu. Gosti su pobijedili 1:2, a do prednosti su prvi došli bh. reprezentativci golom Sergeja Barbareza u 16. minuti. William Gallas u 41. i Julien Faubert u 90. minuti donose preokret Francuzima.

Naredna dva meča ovih selekcija odigrana su u sklopu kvalifikacija za EURO 2012.

Na stadionu "Asim Ferhatović - Hase" 7. septembra 2010. godine gosti su slavili 0:2 golovima Karima Benzeme u 72. i Florenta Maloude u 78. minuti.

Revanš na Stade de France 11. oktobra 2011. završen je bez pobjednika 1:1. Edin Džeko je 40. pogodio za prednost Bosne i Hercegovine, a Samir Nasri u 77. minuti iz jedanaesterca postavlja konačan rezultat.

Bosna i Hercegovina - Finska (2-0-1)

U tri međusobna susreta sa Finskom, reprezentacija Bosne i Hercegovine je ostvarila dvije pobjede i jedan poraz. Gol razlika je na strani BiH (5:3)

Prva utakmica je bila prijateljska na Bilinom polju u Zenici 28. aprila 2004. godine, a bh. tim je pobijedio 1:0 golom Zvjezdana Misimovića u 89. minuti.

U nedavno završenim kvalifikacijama za EURO 2020, BiH i Finska su odigrale preostala dva meča.

Na stadionu Ratina u Tampereu 8. juna 2019. godine. Finska je pobijedila 2:0, a Teemu Pukki je postigao oba gola u 56. i 68. minuti.

Posljednji meč završen je rezultatom 4:1 u korist Bosne i Hercegovine, a odigran je na Bilinom polju 12. oktobra prošle godine. Miralem Pjanić je postigao dva gola, u 37. iz penala i u 58. U strijelce su se upisali i Izet Hajrović u 27, te Armin Hodžić u 73. minuti. Jedini gol za Finsku postigao je Joel Pohjanpalo u 79. minuti.

Prvi meč u narednim kvalifikacijama Bosna i Hercegovina će odigrati upravo protiv Finske u gostima 24. marta 2021. godine u 20.45 sati.