Propuštena prilika
Nes(p)retan poraz: Košarkašice BiH izgubile od Rusije, ali još su u igri za Eurobasket
Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine propustila je priliku da večeras potvrdi plasman na Evropsko prvenstvo, prvo nakon 22 godine.
14.11.2020. u 21:43

Bh. dame večeras su na Ilidži u 4. kola kvalifikacija za Eurobasket 2021 poražene od Rusije sa 68:72 (22:20, 18:14, 17:26, 11:12).

Uprkos porazu naše dame su ostale u igri za plasman na EP. Sve drže u svojim rukama i sa pobjedom protiv Švicarske u 5. kolu (5. i 6. kolo igraju se u februaru 2021. godine u Estoniji) osigurale bi plasman na smotu najboljih reprezentacija Starog kontinenta.

Otvaranje utakmice proteklo je u izjednačenoj igri, a prvu osjetniju razliku naše reprezentativke prave u 9. minuti kada su imale "plus 4" (21:17). Prvu četvrtinu naše dame riješile su u svoju korist - 22:20.

Sjajno smo otvorili i drugu četvrtinu, iz napada u napad povećavali smo prednost, koja je u 13. minuti iznosila deset poena (30:20). Izabranice selektora Gorana Loje na poluvrijeme su otišle sa prednošću od šest razlike (40:34).

Otvaranje treće četvrtine pripalo je gošćama, koje nakon tri minute igre preokreću meč u svoju korist (44:47). Ruskinje su čuvale prednost, na kraju ovog perioda imale priliku da odu na plus osam, ali je Marica Gajić presjekla napad, a Matea Tavić sa zvukom sirene pogodila za 57:60.

U posljednjoj dionici reprezentativke Rusije držale su konce igre u svojim rukama i bez većih poteškoća privele su utakmicu u svoju korist.

Najbolje u našim redovima su bile Jonquel Jones sa 23 poena i 10 skokova, te  Marica Gajić sa 17 poena i 12 skokova. Dobru rolu odigrala je i Matea Tavić sa 15 poena. Kod Ruskinja najviše je pokazala Risa Musina sa 25 poena.