open-navfaktor-logo
search
Život djece u karantinu
Kad pretjeraju sa korištenjem mobitela: Pedagoginja savjetuje roditelje kako da to ograniče
Roditelji se godinama žale kako im djeca cijele dane provode sa mobitelom u ruci, kvare vid, gledaju problematične sadržaje, gube interesovanje za socijalnu interakciju, jer im je cijeli svijet na internetu.
24.04.2020. u 19:47
get url
text

U doba pandemije, kada su djeca i tinejdžeri do 18 godina primorani ostati kod kuće, situacija je još gora.

U takvim okolnostima se čini da je najsigurnije da vrijeme provode upravo uz mobitel.

To, međutim, nije dobro i stručnjaci preporučuju da se roditelji uključe u vaspitanje svoje djece još intenzivnije i da nadziru njihove aktivnosti.

Nina Britton, pedagog iz New Yorka, dala je nekoliko savjeta - kako da to učinite:

- Objasnite im da im mobitel nije potreban uvečer, ali ni ujutru, čim se probude. Tokom noći neka stoji kod vas, kako biste bili sigurni da ga ne koriste. Najgore je noćno “surfanje” unedogled.

- Predložite im da izaberu dio dana koji će biti rezerviran za neobavezno četovanje sa prijateljima, ćaskanje, igranje igrica, "guglanje" i "boravak" na društvenim mrežama. Neka znaju da postoji posebno vrijeme za to, a ne da uludo troše sate kad god im je dosadno ili ne znaju šta bi pametnije radili.

- Dogovorite se sa djecom da poslije korištenja interneta za potrebe učenja, naprave pauzu bar dva sata i potom budu fizički aktivni, kako bi odmorili oči i um.

- Ukoliko sumnjate da neprimjereno koriste internet ili uopće telefon, imate pravo da zatražite od njih da vam pokažu sadržaje na koje odlaze. Nemojte čekati da sa tim odu predaleko.

- Uvijek postoji i krajnja opcija, a to je da instalirate aplikacije za nadzor aktivnosti djece na telefonu.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.