738 učesnika
BiH predstavljalo šest takmičara na Svjetskom omladinskom prvenstvu u šahu
Italijanski grad Montesilvano bio je domaćin Svjetskog omladinskog prvenstva u šahu.
29.11.2023. u 15:49

U muškoj i ženskoj konkurenciji, u tri kategorije (U-14, U-16 i U-18) nastupilo je 738 šahistkinja i šahista iz svih dijelova svijeta.

Bosnu i Hercegovinu je predstavljalo šest državnih prvaka, po jedan u svakoj kategoriji.

U konkurenciji šahistkinja Teona Dukić (G-14) je osvojila 4,5 poena iz 11 partija, Sara Vuković (G-16) je imala 4 poena iz 11 partija, dok je Đurđica Kozomara (G-18) morala napustiti turnir zbog privatnih razloga.

I u muškoj konkurenciji naša zemlja imala je tri predstavnika. Ado Mešić je u konkurenciji igrača do 14 godina osvojio 4,5 poena iz 11 mečeva, FM Ismet Mešić (U-16) 6 iz 11, dok je Muhamed Šišić u najjačoj kategoriji (U-18), u kojoj je nastupio i jedan velemajstor (Volodar Murzin - rejting 2625), imao 5 poena iz 11 kola.

U sklopu SP u Italiji odigran je i blic turnir na kojem je BiH predstavljao Šišić koji je osvojio 20. mjesto (6/9) u konkurenciji 188 učesnika (konačnu tabelu pogledajte OVDJE).