Kvalifikacije za Eurobasket
TOK UTAKMICE : Latvija - Bosna i Hercegovina 61:62
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Latviju u Rigi u prvom kolu grupe H kvalifikacija za Eurobasket 2021.
21.02.2020. u 18:09

Zmajevi su slavili rezultatom 62:61 (21:17, 15:13, 17:16, 8:16)) u dramatičnoj završnici i fenomenalno odigranoj posljednjoj dionici igre.

Duel iz Rige mogli ste uživo pratiti uživo na portalu Faktor.ba.

Boje naše selekije večeras su branili Filip Adamović (Mons, Belgija), Sani Čampara (Sloboda Tuzla), Muhamed Pašalić (Krka, Slovenija), Edin Atić (Mega Bemax, Srbija), Adin Vrabac (Spars Sarajevo), Aleksandar Lazić (Primorska, Slovenija), Miralem Halilović (Orlean, Francuska), Milan Milošević (Aris, Grčka), Amar Alibegović (Virtus Rim, Italija), Emir Sulejmanović (Bilbao, Španija), Kenan Kamenjaš (Spars Sarajevo) i iskusni Andrija Stipanović (Cedevita Olimpija, Slovenija).

_______________________________________________________________________________________________________

40. minut: Poeni Vrabca za 61:62.

39. minut :Drama u Rigi. Latvija 35 sekundi prije kraja ima prednost 61:60. Ponovo je BiH očajna u napadu.

38. minut: Novi poeni Latvije za 58:60.

38. minut: Latvija pogađa trojku. Ovo su im prvi poeni u posljednjoj četvrtini.

37. minut: Halilović za plus sedam. Nešto manje od tri minute do kraja - 53:60.

37. minut: Latvija i dalje bez poena. Serija BiH 12:0 u posljednjoj dionici. Vrabac je bio precizan ispod koša uz prekršaj, a zatim je iskoristio i slobodno bacanje - 53-58.

36. minut: Atić pogađa za vodstvo BiH 53:55.

35. minut: Latvija je bez poena skoro pet minuta. No i dalje je neriješeno 53:53.

33. minut: Konačno izjednačenje. Sulejmanović je pogodio za 53:53.

32. minut: Serija poena Bosne i Hercegovine, odnosno pet vezanih poena Atića. Sada je samo minus dva - 53:41. Reaguje selektor domaćih i traži minutu odmora.

31. minut: Pogodio je Atić i slobodno bacanje za 53:49.

31. minut: Odličan početak BiH. Atić pogađa za dva poena, a imat će i dodatno slobodno bacanje.

30. minut: Pogodak Pašalića sa zvukom sirene, za kraj treće dionice. Domaći tim ima prednost 53:46.

30. minut: BiH se i dalje muči u napadu. Latvija vodi 53:44.

28. minut: BiH danas nije na nivou kada su u pitanju slobodna bacanja. Naši košarkaši su promašili sedam iz devet pokušaja.  Rezultat je 50:44.

26. minut: Latvija ponovo ima 12 poena prednosti, a Bosnić traži time-out.

25. minut: Četiri vezana poena Halilovića. Sada je 44:36.

24. minut: BiH konačno postiže poene. Pašalić je bio precizan, ali Latvija brzo uzvraća trojkom i odlazi na plus 12 - 44:32

23. minut: Latvija vodi 41:30.Trojku je pogodio Sirsnins.

21. minut: Mejeris postiže prve poene za Latviju u nastavku, koja sada ima osam pena prednosti 38:30.

Završeno je prvo poluvrijeme. Latvija vodi sa 36:30.

20. minut: Latvija odlazi na plus šest, što je najveća prednost domaćeg tima na meču - 36:30.

18. minut: Trojka Lazića i deseti njegov poen na meču za izjednačenje 30:30.

18. minut: Serija domaćih 9:0 za 30:27. Sada Zmajevi imaju problema sa realizacijom.

17. minut: Latvija je opet u vodstvu - 28:27.

16. minut: Pet vezanih poena Latvije za 26:27.

15. minut: Trojka Adamovića za 21:27.

14. minut: Sada Vrabac lijepo pogađa za plus tri. Latvija i dalje bez poena u drugoj četvrtini.

13. minut: Latvija je i dalje bez poena u nastavku. Atić je pogodio trojku za preokret - 21:22

12. minut: Prve poene u drugoj četvrtini postiže Miralem Halilović i smanjuje zaostakak Zmajeva na minus 2 - 21:19.

11. minut: Počela je druga dionica igre.

Kraj prve četvrtine. Aleksandar Lazić je najefikasni u bh. timu sa sedam poena, a dva poena manje je ubacio Edin Atić. Košarkaši BiH nakon 10 minuta imaju pet pogođenih šuteva za dva poena iz devet pokušaja i dvije trojke iz šest pokušaja.

10. minut: Finiš prve četvrtine. Domaća selekcija vodi 21:17.

7. minut: Latvija čuva pet poena prednosti - 17:12

5. minut: Latvija ponovo pravi seriju 5:0 i dolazi do prednosti 15:10, što je bio razlog da selektor Vedran Bosnić zatraži minutu odmora.

4. minut: Izjednačen je rezultat. Brzo se igra, a rezultat je 10:10. Trojke za bh. tim pogađali su Atić i Lazić.

2. minut: Serija Latvije 5:0, nakon početnog vodstva BiH rezultatom 2:0.

1. minuta: Počela je utakmica. Petorka BiH: Adamović, Atić, Halilović, Sulejmanović, Lazić

- 5 minuta: Intonirane su himne. Prvo reprezentacije Bosne i Hercegovine, a potom i Latvije.

- 15 minuta: Prema najavama, dvorana u latvijskoj prijestolnici je rasprodana.

Zmajevi na zagrijavanju FOTO: KSBiH

- Latvija i Bosna i Hercegovina su odigrali pet međusobnih mečeva. BiH ima tri pobjede, a Latvija dvije.

- Bh. košarkaški bili su uspješniji na Evropskom prvenstvu 1993. kada je bilo 102:87, zatim na EP 1997. rezultatom 96:94, a u kvalifikacijama za Eurobasket 2012. bilo je 87:84 za naš tim.

- Latviji su pripala posljednja dva duela. U kvalifikacionoj utakmici za EP u augustu 2012. bilo je 80:64, a na Eurobasketu 2013. godine 86:75.