Treće izdanje
Španija u penal-drami pobijedila Hrvatsku i osvojila Ligu nacija
Fudbalska reprezentacija Španije pobjednik je trećeg izdanja UEFA Lige nacija.
18.06.2023. u 23:33

Crvena furija je na De Kuip stadionu u Rotterdamu nakon boljeg izvođenja penala savladala Hrvatsku. Nakon 90 minuta igre, a onda i dodatnih pola sata u produžecima nije bilo pogodaka.

U uvodnim minutama meča prijetila je Crvena furija. U devetoj minuti Livaković je pokazao nesigurnost poslije centaršuta s lijeve strane, lopta mu je zamalo ispala u gol, a tri minute poslije Gavi je iz dobre pozicije šutirao preko gola.

Kramarić je pobjegao odbrani Španije u 24. minuti, ali ga je u zadnji stigao Laporte i odbio loptu u korner.

Djelovalo je već nakon prvog poluvremena da bi meč na De Kuipu mogao otići u produžetke. Izostale su prave šanse, više se vodilo računa o odbranama...

U 84. minuti Fati je umalo iskoristio nesigurnost u hrvatskoj odbrani. Ciljao je dio mreže gdje nije bilo Livakovića, ali ispriječio se Perišić. Bila je to ujedno i posljednja zrela šansa na susretu.

Drugi put u tri dana Hrvatska je morala u produžetke, a Španija je tokom dodatnih pola sata igre dominirala, no put do mreže Vatrenih nije pronašla. O pobjedniku Lige nacija su odlučivali penali.

Penal-seriju pogotkom je otvorio Vlašić. Na 1:1 poravnao je Joselu.

Brozović je doveo Hrvatsku u vodstvo (2:1), a za 2:2 bio je precizan Rodri.

Prednost Hrvatskoj (3:2) vratio je Modrić, uzvratio je Merino za 3:3.

Majer je bio neprecizan na startu četvrte serije kod Hrvatske, pogodio je stativu, a Asensio je donio vodstvo Španiji (3:4).

Peti penal za Hrvatsku u gol je pretvorio Perišić, a šut za pobjedu Španije promašio je Laporte. Uzdrmao je prečku.

Petković je potom bio neprecizan u selekciji Hrvatske, odranio mu je Simon, dok je zlato Španiji donio Carvajal.

Hrvatska je nakon dvije bronze (1998., 2002) i jendog srebra (2018.) sa svjetskih prvenstava, u svoje vitrine dodala i bronzu iz Lige nacija.

Španija je osvojila prvi trofej poslije 11 sušnih godina. Posljednji put Crvena furija radovala se 2012. godine kada je postala prvak Starog kontinenta.

Pobjednici dva prethodna izdanja takmičenja bili su Portugal i Francuska.