Na krilima fantastične Hurt
Ženska košarkaška reprezentacija BiH na Evropskom prvenstvu!
Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se na Evropsko prvenstvo, prvi put poslije 1999. godine.
Denis Zeba
04.02.2021. u 14:15

Zmajice su u petom kolu grupe C kvalifikacija za Eurobasket nadigrale Švicarsku na krilima debitantice Courtney Alexandrije Hurt rezultatom 67:62. Završnica kvalifikacija igra se u "balonu" u Rusiji.

U prvom poluvremenu niko se nije uspio značajnije "odlijepiti", a bh. tim je na odmor otišao sa tri poena deficita (29:32).

Prednost Švicarske rasla je i do osam poena prednosti u trećoj četvrtini (34:42), ali boljom odbranom i smislenim napadačkim akcijama bh. dame uspjele su nadoknaditi zaostatak i preći u vodstvo serijom 10:0 (44:42).

Posljednjih 10 minuta igre počelo je reultatom 48:48.

Šest minuta prije kraja utakmice na krilima razigrane Hurt BiH se odmakla na plus šest, što je bila najveća prednost izabranica Gorana Loje (58:52).

Švicarska je tri minute do kraja došla na minus jedan (59:58) pa je uzbudljiva završnica bila zagarantovana.

Minut i po prije kraja poenima nezaustavljive Hurt BiH je otišla na sedam poena prednosti (65:58). Plus tri je bilo petnaestak minuta prije kraja (65:62), a Švicarska je imala i dva pokušaja za tri poena u jednom napadu...Na kraju je BiH poenima Melise Brčaninović sa linije slobodnih bacanja uknjižila konačan triju,f.

Hurt je meč okončala sa 30 postignutih poena, uz 13 skokova. Odlična je bila i Melisa Brčaninović sa 14 poena i 10 skokova.

Selektor Goran Lojo nije mogao računati na dvije najbolje igračice Maricu Gajić i Jonquel Jones, kao i na Tamaru Kapor.

Ženska košarkaška selekcija BiH posljednji put je sudjelovala na Evropskom prvenstvu 1999. godine.

Zmajice će završiti kvalifikacije utakmicom protiv Estonije 6. februara.

Evropsko prvenstvo igra se od 17. juna do 27. juna ove godine u Francuskoj i Španiji.