Evropsko prvenstvo
Historijska pobjeda: Odbojkašice BiH u "grupi smrti" razbile Azerbejdžan
Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine stigla je do historijske pobjede na evropskim prvenstvima.
21.08.2021. u 19:28

Nakon poraza od Srbije u debitantskom nastupu (3:0), bh. dame su u drugom kolu grupe A u Beogradu razbile Azerbejdžan rezultatom 3:0, po setovima 25:14, 25:23, 25:17.

Prvi set prelomljen je kad su bh. odbojkašice napravile sjajnu seriju (6:0) i otišle na plus sedam (15:8). Do kraja je prednost samo rasla. U jednom trenutku bilo je 23:11, a prvi set okončan je rezultatom 25:14.

BiH je imala prednost i tokom cijelog drugog seta. Osjetnija razlika napravljena je serijom 3:0 za 17:13. Azerbejdžan se vratio u u završnici, bilo je samo plus jedan za BiH (23:22, 24:23), ali su Zmajice uspjele slaviti sa konačnih 25:23.

U trećem setu dugo se igralo poen za poen, a bh. dame su serijom 4:0 otišle na 15:10. To je bilo dovoljno da set ode u jednom smjeru. BiH je na kraju trijumfovala 25:17.

Dajana Bošković bila je prvo ime meča. Sakupila je 16 poena, a Edina Selimović 13.

Zmajice očekuju mečevi protiv Francuske (23. augusta, 20 sati), Belgije (24. augusta, 17 sati) i Rusije (26. augusta, 17 sati).

Odmah nakon žrijeba, grupa A je nazvana "grupom smrti". Osim BiH i Azerbejdžana, u grupi se još nalaze Srbija, Belgija, Rusija i Francuska.

U osminu finala plasirat će se četiri prvoplasirana tima iz grupe.