open-navfaktor-logo
search
Problemi
Hercegovačkim pčelarima općina naplati i 400 KM za pašu pčela
Pčelarska godina u Bosni i Hercegovini je loša. Cijena domaćeg meda je skočila, ali ga na tržištu baš i nema, te se pojavljuje samo uvozni. I pored ovih problema, pčelari nailaze na probleme tamo gdje voze pčele na pašu, a zadaju im ih lokalne vlasti.
26.06.2021. u 14:01
get url
text

- Konkretno govorimo tu o općini Bosansko Grahovo. Tamo je općinsko vijeće donijelo odluku da se plaća pašarina 5 maraka po jednoj košnici, a mi od države dobivamo poticaj 6 maraka po istoj. Praktički sve što nam država daje, uzima nam jedna općina, a govorimo o nekom opstanku pčela i pčelarstva - požalio se predsjednik Udruge pčelara "Broćanska kadulja" Miroslav Ostojić, u izjavi za Hercegovina.info.

Stava je da je ovo van svake pameti, te kaže da ih ovo podsjeća na neku vrstu "reketa".

- Takve stvari, ako se već plaćaju, valjda bi se trebale plaćati jednoj općini preko računa, a ne u gotovini - dodao je Ostojić.

VEZANI TEKST - Loša godina za bh. pčelare: Izvozimo med za četiri eura, po istoj cijeni uvozimo nekvalitetan

Kao drugu nelogičnost je naveo to što bi, da bi neko mogao naplatiti pašarinu, trebao izvršiti katastar paša.

- To se ne može reći onako "od oka". Mi primjerice vozimo svoje košnice na privatne posjede ljudi s kojima se mi dogovorimo i oni nam dozvole da stavimo košnice na njihov posjed i sada se tu općina uključuje - kazao je Ostojić.

Sudeći prema računima, pčelarima se naplati i 400 KM "takse za smještaj pčela".

Taksa za pčele/Hercegovina.info

Ostojić je napomenuo da pčelari iz Bosanskog Grahova imaju olakšice i da je to u redu, ali je problem što bi pčelari jedni od drugih po zakonu trebali biti udaljeni 300 metara, a od domaćih pčelara i do 500 metara, ali da se to ne poštuje.

- Oni su po lokacijama koje su naveli u odluci nas odmaknuli od njih na 1,5 kilometar - pojasnio je Ostojić.

Naglasio je da se druge zemlje bore za opstanak pčelarstva, te je kao primjer naveo Hrvatsku čiji su pčelari dobili 3 miliona kuna samo za šećer i pogače kako bi pčelarstvo opstalo.

- A nama se otima i ono što nam država daje. Ovdje se radi o lošoj komunikaciji države, Ministarstva poljoprivrede i općina - dodao je.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.