Mundobasket
Triler u Manili: Njemačka prvak svijeta, treća četvrtina kobna za Srbiju
Košarkaška reprezentacija Njemačke prvi put u historiji osvojila je svjetsko zlato.
10.09.2023. u 16:40

Nijemci su u finalnom okršaju u Manili srušili Srbiju rezultatom 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20) i takmičenje osvojili u velikom stilu, bez poraza.

Srbija je dobila prvu četvrtinu rezultatom 26:23, ali ostala bez Ognjena Dobrića, koji je izvrnuo zglob i nije mogao nastaviti meč.

Nijemcima je pripala druga dionica meča rezultatom 24:21 pa prvo poluvrijeme kao da se nije ni igralo, završilo je 47:47.

U prvih 20 minuta Schroder i Wagner su postigli po 14 poena, a Srbiju je nosio Bogdanović sa 15 poena.

U drugom poluvremenu zaigralo se znatno tvrđe s obje strane, Srbija je za sedam minuta treće četvrtine postigla samo šest poena, Njemačka 15, za najveću prednost Nijemaca na meču 62:53.

Njemačka je otišla na plus 11 na 2:18 do kraja trećeg dijela, što je bila prva dvocifrena prednost (64:53).

Na kraju je Njemačka treću četvrtinu dobila 22:10 i u završnih 10 minuta ušla sa 12 poena prednosti (69:57).

Košarkaši Srbije su početkom četvrte četvrtine poenima Avramovića i Petruševa poveli sa 7:2 i smanjili deficit na sedam poena na 7:22 do kraja meča.

Avramović je na 4:50 do kraja pogodio trojku za 73:69, ali je na drugoj strani uzvratio Voigtmann - 76:69.

Njemačka je na minut i po do kraja imala prednost 78:72, a Avramović je na 1:21 pogodio tri slobodna bacanja za 78:75 i dramatičnu završnicu.

Gudurić je 56 sekundi do kraja promašio otvoren šut za tri poena i tako propustio poravnati rezultat.

Schroder je pogodio jedno od dva slobodna bacanja 48 sekundi do kraja (79:75), a Gudurić 39 sekundi do kraja realizirao dva slobodna bacanja za 79:77.

Schroder je 21 sekundu do kraja položio za dva i vratio Njemačku na plus četiri (81:77).  Avramović je poslije time outa Srbije promašio šut za tri na 15 sekundi do kraja, imala je Srbija i ofanzivni skok, ali Gudurić je bacio loptu u aut.

Finale je u završnici odlučio Schroder koji je na 12 sekundi prije kraja pogodio dva slobodna bacanja (83:77), potom je Avramović promašio šut za tri...

Nijemce je do zlata  predvodio predvodio Schroder sa 28 poena, Franz Wagner je ubacio 19 poena.

U timu Srbije je Aleksa Avramović brojao do 21, Bogdan Bogdanović je postigao 17 poena, ali samo dva u drugom poluvremenu.

Srbija je ostala bez prvog svjetskog zlata. Naime, nakon raspada Jugoslavije SRJ je dva puta u nizu osvajala zlato (1998. i 2002.), ali tada je bila zajednica Srba i Crnogoraca. Kao samostalna država Srbija je na SP-u 2014. osvojila srebro. S druge strane Njemačka je 2002. predvođena Dirkom Nowitzkim osvojila svjetsku bronzu.

Treće mjesto i bronzanu medalju na ovogodišnjem Mundobasketu osvojila je Kanada pobjedom protiv SAD-a poslije produžetka 127:118.