EURO 2020
TOK UTAKMICE / Italija - Engleska 1:1 (penali 3:2)
Fudbalska reprezentacija Italije o drugi put u svojoj historiji okitila se titulom prvaka Evrope nakon što je boljim izvođenja penala savladala selekciju Engleske. Direktan tektualni prijenos finala mogli ste pratiti na portalu Faktor.
11.07.2021. u 19:51

23:54 - Donnaruma brani, Italija je prvak Evrope!

23:52 - Pickford "skida" penal Jorginhu, kakva drama na Wembleyju.

23:51 - Donnarumma brani šut Sancha!

23:51 - Bernardeschi šalje loptu po sredini gola... Italija vodi 3:2.

23:50 - Rashford pogađa stativu!

23:49 - Bonucci siguran!

23:48 - Maguire je donio prednost Englezima.

23:47 - Pickford brani šut Belottija.

23:46 - Harry Kane je poravnao.

23:45 - Domenico Berardi pogađa prvi penal za Italiju!

23:43 - Slijede penali! Italija će prva šutirati.

Kraj utakmice! Penali će odlučiti novog prvaka Evrope!

120. minut: Tri minute sudijske nadoknade. Italija je napravila šest, a Engleska pet.

120. minut: Rashford je zamijenio Hendersona, Snacho je u igri umjesto Walkera. Zanimljivo da je je Henderson u igru ušao u 74. minuti.

119. minut: Florenzi je izborio korner za Italiju.

118. minut: Florenzi mijenja Emersona.

117. minut: Italijani su tražili igranje rukom Stonesa u kaznenom prostoru, nizozemski arbitar samo pokazao da se igra nastavi.

112. minut: Neoprezan start Jorginha nad Grealishom, Kuiper je pokazao žuti karton naturalizovanom Italijanu.

111. minut: Pritisak Engleske, Chiellini se dobro snašao u duelu sa Sterlingom.

108. minut: Dobar centaršut Kanea nije uspio zahvatiti Stones.

107. minut: Pickford uz manju nesigurnost branit šut Bernardeschija.

106. minut: Počeo je drugi produžetak. Prvi žuti karton za Engleze dobio je Maguire, a Italija slobodnjak sa preko 25 metara.

23:19 - Pred nama je posljednjih 15 minuta finala, a ne bude li golova, ili ih bude jednak broj na obje strane, novog prvaka Evrope odlučit će penali.

105.+2: Slobodni udarac za Englesku. Shaw je loše centrirao, a Kuipers označio kraj prvog produžetka.

103. minut: Dobra šansa za Italiju, Pickford je uspio nekako odbraniti ili bolje reći presjeeći centaršut Emersona za Locatellija.

100. minut: Grealish mijenjao Mounta u reprezentaciji Engleske.

97. minut: Verratti je napustio igru, zamijenio ga je Locatelli. Kalvin Phillips je šutirao, ali neprecizno.

96. minut: Chiellini je spasio stvar za Italiju u posljednjem trenutku. Bila je to dobra situacija za Engleze.

91. minut: Počeo je prvi produžetak, Belotti je zamijenio Insignea.

90. +6: Chiellini je dobio žuti karton zbog starta nad Sakom. Kraj je, više od 60.000 gledalaca na Wembleyju uživat će u dodatnih 30 minuta finala Evropskog prvenstva.

90. +3: Polovina sudijske nadoknade je istekla... Još tri minute do produžetaka.

90. minut: Šest minuta sudijske nadoknade pokazao je četvrti sudija, Španac Carlos del Cerro Grande.

90. minut: Počeo je posljednji minut utakmice.

89. minut: Sterling je bio u prodoru, po lijevoj strani, ali mu je lopta pobjegla u gol-aut.

88. minut: Utakmica je nastavljena...

88. minut: U toku je prekid utakmice zbog navijača koji je utrčao na teren Wembleyja.

86. minut: Chiesa ipak neće moći nastaviti susret, mijenja ga Federico Bernardeschi.

84. minut: Insigne je treći Italijan sa žutim kartonom.

83. minut: Chiesa se vratio u igru, a Englezi su preuzeli inicijativu...

81. minut: Chiesi se ukazuje medicinska pomoć. Bio bi to veliki hendikep za Italiju ukoliko fudbaler Juventusa ne bi mogao nastaviti utakmicu u kojoj je bio jedan od najboljih igrača svoje selekcije, ako ne i najbolji.

77. minut: Posjed lopte 64:36 u korist Italijana.

73. minut: Dobra duga lopta za Berrardija koji šutira preko gola.

71. minut: Saka mijenja Trippiera, asistenta vodećeg gola za Englesku.

67. minut: GOOOOL! Bonucci je pogodio za izjednačenje! Utišao je italijanski stoper raspjevani Wembley.

62. minut: Najbolja šansa Italije u drugom dijelu, možda i na utakmici. Pickford je ponovo zaustavio, ovoga puta udarac Chiese.

57. minut: Insigne je pokušao iz teške pozicije, no rezultat se nije promijenio. Pickford je zaustavio udarac iz skoro mrtvog ugla, koji nije bio naivan.

55. minut: Prvi žuti karton u selekciji Italije dobio je Leonardo Bonucci.

55. minut: Dvostruka izmjena Roberta Mancinija, Cristante i Berardi su zamijenili Barellu i Immobilea.

53. minut: Loš pokušaj Insignea ovoga puta je završio daleko od gola.

51. minut: Insigne je šutirao pored gola... Bila je ovo dobra prilika za Azzurre.

50. minut: Slobodan udarac za Italiju na 17 metara od gola Pickforda. Odlična pozicija za pravog šutera.

48. minut: Englezi traže penal, no Kuipers je odmahnuo rukom i pokazao da se igra nastavi.

47. minut: Prvi žuti karton na utakmici dobio je Nicolo Barella.

46. minut: Počelo je drugo poluvrijeme finala Evropskog prvenstva između Italije i Engleske.

Nizozemski sudija Bjorn Kuipers označio je kraj prvog poluvremena nakon kojeg Engleska golom Lukea Shawa iz druge minute vodi s 1:0.

45. +1: Verratti šutira sa ivice šesnaesterca, preslabo za Pickforda.

45. minut: Četiri minute sudijske nadoknade u prvom poluvremenu.

41. minut: Finiš je prvog pluvremena na Wembleyju... Slobodan udarac za Italiju. Stones je izbacio ubacivanje Verrattija.

36. minut: Dobro poigravanje Shawa sa vrha peterca izbacuje Emerson. Inače igraču Manchester Uniteda vodeći pogodak bio je prvi u dresu Engleske ikada.

35. minut: Italija prijeti! Chiesa je dobro šutirao, lopta je skoro očešala lijevu stativu Pickfordovog gola.

34. minut: Mount je pokušao uposliti Sterlinga, bila bi to velika prilika za Engleske da odbrana Azzurra nije presjekla ovo dodavanje fudbalera Chelseaja.

25. minut: Insigne je bio u dobroj kontri, ali ju je na kraju upropastio lošim pasom za Chiesu, kojeg je presjekla odbrana Engleske.

22. minut: Vodeći pogodak Engleske najbrži je gol ikada u finalima evropskih prvenstava. Zvanično je postignut poslije minut i 57 sekundi igre (UEFA kasnije ispravila na 1:56).

20. minut: U prvih 20 minuta finala izabranici Garetha Southgatea su pokazali više.

14. minut: Engleska je prilično aktivna po desnoj strani svog napada za sada, Italiji definitivno nedostaje Leonardo Spinazzola.

12. minut: Slična akcija kao kod vodećeg gola Engleske, ipak ovoga puta nikoga nije bilo na drugoj stativi.

8. minut: Lorenzo Insigen iz slobodnog udarca loptu šalje preko gola.

3. minut: Centaršut Kierana Trippiera na drugoj stativi odlično je zahvatio Luke Shaw i loptu pospremio u bliži ugao gola Gianluigija Donnarumme.

2. minut: GOOOOOL! Kakva kontra Engleske, Luke Shaw je pogodio!

1. minut: Počelo je finale EURO-a 2020, prvi s centra krenuli su Italijani.

20:58 - Odsvirala je i himna engleske.

20:55 - U toku je intoniranje italijanske himne...

20:52 - Fudbalska reprezentacija Italije u seriji je od 33 utakmice bez poraza. Posljednji su upisali 10. septembra od Portugala rezultatom 1:0.

20:46 - Leonardo Bonucci večeras će postati italijanski fudbaler s najviše nastupa na EURO-u - 18! On se tako izjednačio sa nekadašnjim njemačkim reprezentativcem Bastianom Schweinsteigerom (18), a samo tri igra odigrala su više utakmica na kontinentalnom šampionatu: Cristiano Ronaldo (25), Pepe (19) and Joao Moutinho (19).

20:42 - Gianluigi Donnarumma (22 godine, 136 dana) postat će treći najmlađi golman koji je nastupio u finalima evropskih i svjetskih prvenstava. Mlađi od njega zaigrali su samo Španac Jose Angel Iribar 1964. i Argentinac Juan Botasso 1930. godine.

20:31 - Azzurri su do sada u svojoj historiji jedno osvajali kontinentalni šampionat, i to 1968. godine, dok je Engleskoj ovo prvi nastup u finalu.

VEZANI TEKST - Ko će do evropske titule, Engleska prvi put ili Italija drugi put?

19:50 - Roberto Mancini i Gareth Southgate, selektori dvije reprezentacije, odredili su početne sastave.

ITALIJA: Donnarumma, Di Lorenzo, Chielini, Verratti, Jorginho, Insigne, Emerson, Chiesa, Immobile, Barella, Bonucci.

ENGLESKA: Pickford, Walker, Shaw, Rice, Stones, Maguire, Kane, Sterling, Trippier, Phillips, Mount.