navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Dobro je znati

Stručnjaci za zdrav život: Deset savjeta kako tokom zime ojačati bubrege

Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, svakom godišnjem dobu odgovara energija pojedinog para organa.

Objavljeno: 21.01.2021. u 12:48
get url
text

To znači da upravo tim organima tokom tog godišnjeg doba treba posvetiti posebnu pažnju, jer su zbog vremenskih uvjeta jače izloženi izazovima.

Kako je, u takvom pristupu, simbol energije zime voda, onda su i organi poput bubrega i mokraćnog mjehura, koji upravljaju tekućinama u našem tijelu, upravo oni koje treba posebno njegovati tokom zime, savjetuju stručnjaci za zdrav način života.

Ovo je 10 najvažnijih savjeta kako tokom zime njegovati bubrege i tako ih ojačati:

Mahunarke

Supe i/ili variva od mahunarki, dobro je svakodnevno uključiti u prehranu. Mahunarke su namirnica zime! Jačaju vitalnost bubrega i snaže organizam. Grah, pogotovo azuki grah, crna soja i ostale mahunarke trebaju možda malo više vremena za pripremu, ali toplina prostora koja se dobija kuhanjem zimi upravo je ono što nam treba, a "krčkanje" mahunarki već i mirisom pobuđuje apetit.

Alge

Alge su sjajan izvor minerala zimi. Pri kuhanju mahunarki svakako dodajte komad alge kombu, koju možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane. Osim što će mahunarke učiniti probavljivijima, kombu jača i čisti krv.

Manje hladne tekućine

Tokom zime važno je održavati toplinu unutarnjih organa, posebno bubrega. Stoga nikako nije dobro piti hladne napitke i nalijevati se tekućinom. Osim što će nam biti (pre)hladno, usporit ćemo cirkulaciju te biti izloženiji infekcijama i virozama. Tople supe, čajevi i voda na sobnoj temperaturi bit će sasvim dovoljni tokom zime kao sredstva hidratizacije organizma.

Bogati okusi

Đumbir, bijeli luk, so i različite vrste ulja u pripremi hrane donijet će i dodatne bogatije okuse te isto tako pridonijeti osjećaju topline i snažne vitalne energije.

Bez šećera

Izbjegavajte šećer i slatke napitke sa šećerom i/ili umjetnim zaslađivačima. Osim što hlade organizam, te namirnice imaju za posljedicu i kiselo stanje krvi, što je pogodno za slabljenje imuniteta i razvoj infekcija.

Pokrenite cirkulaciju

Svako jutro prilikom tuširanja istrljajte tijelo (osim područja grudi i genitalija) malim ručnikom prethodno namočenim u vruću vodu s đumbirom. Iscijedite ručnik i istrljajte cijelo tijelo od stopala prema gore. Na taj način pokrenut ćete cirkulaciju i fantastično započeti dan.

Spavanje

Kad god možete, tokom zime idite ranije na spavanje. Pokušajte se disciplinirati i od 21 sat izbjegavati sve ekrane te u 22 već biti u krevetu. Kako je noć vrijeme kada naši bubrezi rade, neophodno je da im pružimo tu priliku i dobro se naspavamo. Zimi je i prirodno da nam treba više sna nego u drugim godišnjim dobima.

Slojevito odijevanje

Odijevajte se slojevito i što je moguće više koristite prirodne materijale te izbjegavajte sintetiku, pogotovo tokom boravka u zatvorenim prostorijama. Redovito prozračujte prostore u kojima boravite i spavate te održavajte vlažnost zraka i umjerenu temperaturu.

Koristite đumbir

Stavljajte ga u jela i napitke, jer opušta, grije, poboljšava cirkulaciju i podiže imunitet.

Kupke

Zima je i odlično vrijeme za večernje opuštajuće kupke. Korištenje eteričnih ulja svakako može djelovati i terapeutski kao i stavljanje pune šake nigarija – magnezij hlorida u toplu kupku.