navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Čau Čau

Klupko sreće: Pas mekan poput oblaka, ponekad se ponaša kao maca

Hrabar kao lav, lijen kao panda, mekan poput plišanog medvjedića i suzdržan poput mace – tako vlasnici opisuju svoje klupko sreće, predivne i inteligentne čau-čau manekene.

Objavljeno: 18.10.2023. u 09:40
get url
text

Iako na prvu izgleda kao da uživa u danonoćnom maženju, ova pasmina zapravo i ne traži toliko pažnje. Osobe koje su tokom života imale i pse i mačke kažu da karakter ove pasmine čak više podsjeća na mačji zbog simpatične rezerviranosti.

U nastavku možete pročitati nekoliko zanimljivosti koje su karakteristične baš za ovu fascinantnu pasminu pasa.

1. Imaju plave jezike

Jedna od specifičnosti pasmine čau-čau jeste plavi jezik, koji izgleda tako simpatično, kao da su u igri pojeli tintu. Štenci se rađaju s ružičastim jezicima, a tokom odrastanja poprime plavu boju. Bucmasti frajeri nisu jedini kojima jezik poprimi plavu boju – isto se događa i šar-peju.

2. Nije poznato odakle dolaze

Stručnjaci još uvijek ne mogu sa stopostotnom sigurnošću potvrditi porijeklo ove pasmine. Jedna od teorija govori da se radi o mješancima sibirskog samojeda i tibetanskog mastifa, ali činjenica da imaju plave jezike i da su nam poznati već jako, jako dugo, potvrđuje da se radi o izvornoj pasmini. Vjeruje se da su stari oko tri hiljade godina, a o njima je pisao i Marko Polo.

3. Manekeni koji uživaju u češljanju

Neki psi ove pasmine imaju glatku, a drugi pak oštru dlaku. Osim teksture, razlikuju se i prema boji dlake, koja može biti crna, plava, bež ili u boji cimeta. Čau uživa u češljanju, a to bi se trebalo obaviti barem tri puta sedmičbo. U sezoni linjanja trebalo bi ga češljati svaki dan.

4. Imaju dva zuba više

Ovoj je pasmini, kao i svakoj drugoj, potrebno održavati oralnu higijenu. Međutim, zubiće ovih pahuljastih ljubimaca treba četkati malo preciznije jer su im narasla dva zuba više nego drugim pasminama.

5. Samo za angažirane

Ako vam se svidjela ova pasmina i želite udomiti jednog čupavog ljepotana, trebate biti sigurni da ćete imati vremena za njega. Iako ne očekuje stalno maženje, ljudska mu je prisutnost vrlo važna. Nije ga lako dresirati jer je vrlo samovoljan i tvrdoglav, ali njihova inteligencija fascinira vlasnike. Prilikom dresure treba koristiti metodu nagrađivanja, a nikako grubosti jer ova pasmina loše reagira na silovitost.

6. Ne vole vodu

Iako su tokom historije trenirani da love, vuku i čuvaju, nisu im sve fizičke aktivnosti drage, a plivanje zasigurno najmanje vole. Razlog tome je dvostruka dlaka koja je silno opterećena kad je mokra. To plivanje čini podosta kompliciranim, a oni koji su probali plivati – dobro znaju da je to aktivnost koju žele zaobići u širokom luku.

7. Sigmun Freud imao je jednog

Slavni psihoanalitičar bio je zaluđen ovom pasminom. Njegov Jofi pratio ga je u stopu i učestvovao na njegovim seansama i pomogao pacijentima da se opuste kako bi terapija bila uspješnija. Freud ga je naučio da prepozna nervozu kod pacijenata, čak i kad oni to sami nisu htjeli priznati.