open-navfaktor-logo
search
Žalbeni postupak
Radončić ponovo pred Sudom: Tužilaštvo zatražilo da se ukine prvostepena presuda
Prvostepeno Sudsko vijeće nije uzelo u obzir brojne dokaze koje je prikupilo Tužilaštvo, navodi se u žalbi Tužilaštva BiH 
25.10.2018. u 13:03
get url
text

{$galerijaFotografija}

Pred Apelacionim vijećem Suda BiH jutros je počeo žalbeni postupak u predmetu protiv Fahrudina Radončića, Bakira Dautbašića, Bilsene Šahman i Zijada Hadžijahića.

U žalbi koju je Tužilaštvo BiH podnijelo na oslobađajuću presudu Radončiću i ostalima navodi se da je prvostepeno Sudsko vijeće, koje je Radončića i ostale oslobodilo optužbi, učinilo bitne povrede odredbi krivičnog postupka i Krivičnog zakona, te da nije uzelo u obzir brojne dokaze koje je u ovom predmetu prikupilo Tužilaštvo.

Površno tumačenje dokaza

Tužilaštvo se, između ostalog, žalilo jer je prvostepeno Sudsko vijeće pojedine dokaze koji su, prema njihovom mišljenju, veoma bitni za postupak proglasilo nezakonitim, uključujući vještačenje telefona ključne svjedokinje Tužilaštva Azre Sarić. Naveli su i kako je Sudsko vijeće odbilo njihov zahtjev da se kao svjedok sasluša član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u vezi sa imenovanjem bh. ambasadorice u Sloveniji Nermane Hadžijahić, obrazloživši da Izetbegovićevo svjedočenje ne bi doprinijelo rasvjetljavanju bitnih činjenica, dok su sa druge strane dozvolili da odbrana za svjedoka pozove Dragana Čovića, koji je trebao svjedočiti na iste okolnosti kao i Izetbegović.

- Te povrede su suštinske prirode i ne može se zaključiti da one nisu negativno utjecale na donošenje zakonite i pravilne presude. Nije moguće izdvojiti i ocjenjivati dokaze po kategorijama na način na koji je to Sud učinio. Direktna posljedica ovakvog postupka je da su mnogi dokazi Tužilaštva ostali neocijenjeni – recimo, notarska izjava koju su dali Bakir Dautbašić i Bilsena Šahman, a koju Sud nije svrstao ni u jednu kategoriju dokaza. Također, Sud skoro uopće nije cijenio iskaz Azre Sarić, iako dijelovi njenog iskaza jasno ukazuju da Dautbašić i Šahman zajedno djeluju u cilju navođenja Sarić na davanje lažnog iskaza po nalogu Fahrudina Radončića te da su Radončića obavještavali o svemu što su radili – kazala je tužiteljica Elvira Stanojlović.

Ona je ocijenila da je prvostepeno Sudsko vijeće "pogrešno i površno" tumačilo dokaze, izdvajajući ih iz cjelokupnog konteksta događaja. Tužilaštvo je na kraju predložilo da Apelaciono vijeće ukine prvostepenu presudu Radončiću i ostalima, ili da presudu preinači i optužene proglasi krivim.

Nasuprot stavovima Tužilaštva, advokati odbrane smatraju da je prvostepena presuda izuzetno kvalitetno sačinjena. Očekivano, nemaju primjedbi na rad Sudskog vijeća.

- Ne možemo očekivati od Suda da cijeni svaki, pa i beznačajni dokaz Tužilaštva. Ovaj postupak je neobičan po tome što je primjer intervencije Tužilaštva u ljudsko mišljenje na način da tumači u optužbi ono što je neki od optuženika ili svjedoka rekao. Tužilaštvo nije ovlašteno da to tumači – naglasio je Asim Crnalić, advokat Fahrudina Radončića.

Navode Tužilaštva Crnalić je nazvao "nebuloznim konstrukcijama", posebno u dijelu koji se odnosi na optužbe za ometanje rada pravosuđa. Fahrudin Radončić i drugi bili su optuženi za ometanje rada pravosuđa i trgovinu utjecajem.

Tužilaštvo BiH teretilo je Radončića, Šahman, Dautbašića i Hadžijahića da su pokušali izvršiti pritisak na svjedokinju Azru Sarić da promijeni iskaz na suđenju Naseru Keljmendiju, vođenom na Kosovu. Sudsko vijeće Suda BiH je u maju ove godine prvostepenom presudom oslobodilo Radončića i ostale svih optužbi, cijeneći da Tužilaštvo nije uspjelo dokazati navode iz optužnice.

Tročlanom Apelacionom vijeću, koje čine predsjedavajući Vijeća Senadin Begtašević i sudije Dragomir Vukoja i Miloš Babić, danas su se obratili i Fahrudin Radončić, Bakir Dautbašić i Bilsena Šahman. Oni su po ko zna koji put ponovili da se radi o montiranom procesu protiv njih.

Radončić: Nisam imao motiv

- Ja nisam imao motiv da pravim bilo kakav pritisak na Azru Sarić. Činjenica da je EULEX na Kosovu oslobodio Nasera Keljmendija govori u prilog tome. Ja nisam imao razlog da imam korist od njenog svjedočenja na Kosovu. Ona je ta koja je imala korist, jer je noć prije prijave protiv mene izvršila hiruršku intervenciju nakon koje je pacijent podlegao. Ona kao specijalizant nije imala pravo da to radi i kao takva, bila je podložna za bilo koju vrstu manipulacija – rekao je Radončić.

On je dodao da je u ovom sudskom postupku bila ugrožena nezavisnost Suda i presumpcija njegove nevinosti, navodeći kako je kompletno prvostepeno Sudsko vijeće koje mu je sudilo dobilo "najužasnije prijetnje smrću" te da je prijećeno i njegovim advokatima.

Nakon što su i Tužilaštvo i Odbrana iznijeli svoje žalbe, Apelaciono vijeće donijet će svoju odluku u zakonskom roku od 60 dana.

Tri su moguća ishoda: ukoliko žalba Tužilaštva bude prihvaćena, Radončića i druge najvjerovatnije čeka novo suđenje. Ako Vijeće odbaci žalbu Tužilaštva, bit će potvrđena prvostepena oslobađajuća presuda. Najmanje je vjerovatno da presuda bude preinačena na način da se optuženi proglase krivim, kako to traži Tužilaštvo, no Apelaciono vijeće moglo bi svakako izmijeniti prvostepenu presudu u pojedinim njenim dijelovima.

IMG_20181025_085102.jpg
1 od 4
left-arrowright-arrow
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.