open-navfaktor-logo
search
Reagiranje
Žene SDA: I Banja Luka je "naše dvorište", niko nam ne može zabraniti iznošenje istine
Žene Stranke demokratske akcije (SDA) reagirale su na posljednji javni istup predsjednice Foruma žena Partije demokratskog progresa (PDP) Marine Blagojević, u kojem im je spočitala "govor mržnje", te nametnula pitanje o uvjetima života Srba u Federaciji BiH.
30.08.2021. u 18:24
get url
text

- Žene SDA već duži vremenski period aktivno i veoma uspješno rade na edukaciji žena u politici, pa ćemo stoga vrlo rado educirati i kolegicu Blagojević u nekoliko oblasti koje, sudeći prema posljednjem istupu, ili ne razumije ili ih svjesno izbjegava razumjeti. Niti jedan funkcioner SDA ne naziva srpski narod "najpogrdnijim nazivima". Ako se njena konstatacija odnosi na kvalifikacije izrečene na račun odgovornih za zločine počinjene u posljednjem ratu, trebala bi prestati sa nametanjem bremena tih zločina cijelom narodu - saopćile su Žene SDA. 

Cjelokupno političko i vojno rukovodstvo RS-a, ističu, presuđeno je za genocid i ostale ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini. Tu presudu, dodaju, nisu donijele Žene SDA već najrelevantniji međunarodni sudovi.

VEZANI TEKST - Žene SDA održale tribinu u Banjoj Luci na temu: Status i prava Bošnjaka u RS-u

- Da institucije RS-a imaju ekskluzivitet u odgovornosti za počinjeni genocid, nisu se potrudile Žene SDA već upravo čelnici PDP-a opstruisanjem zahtjeva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije. Sistemska diskriminacija Bošnjaka u entitetu RS nije procjena, a naročito nije neutemeljena, već je činjenica zasnovana na konkretnim brojkama i ostalim pokazateljima, poput nacionalne strukture uposlenih u entitetskim institucijama ili presuda koje govore o diskriminaciji Bošnjaka u tom bosanskohercegovačkom entitetu - ističu u saopćenju i dodaju:

- Odgovor na pitanje o sudbini "150.000 sarajevskih Srba" potražite kod čelnika RS-a koji su ih primoravali da napuste svoje domove i presele se na prostor današnjeg entiteta RS, obećavajući im pri tome izgradnju "većeg i ljepšeg Sarajeva". Provjerite i na spiskovima Sarajlija ubijenih granatiranjem i snajperskim djelovanjem sa položaja pod kontrolom Vojske RS-a. Na tim adresama možete pronaći mnogo odgovora koji vas zanimaju.

Žene SDA ističu da u dijelovima Federacije u kojima je SDA na vlasti, Srbi imaju pravo na jezik i pismo, pa "ne znamo zašto bi se baš Žene SDA 'trebale zapitati' o tom problemu".

- Procjena da sve više Bošnjaka kupuje stanove u Istočnom Sarajevu posljedica je veće kupovne moći u odnosu na građane entiteta RS i u tom smislu SDA preuzima odgovornost za okolnosti koje su dovele do te pojave - navode Žene SDA u saopćenju i zaključuju: 

- I za kraj ono najvažnije. Žene SDA su dolazile, dolazit će i prisutne su u Banjoj Luci, te im niko neće određivati kada će i pod kojim uvjetima okupljati se na bilo kojem dijelu Bosne i Hercegovine i zastupati istinu. I Banja Luka je, baš kao Sarajevo i svaki pedalj Bosne i Hercegovine, "naše dvorište" u kojem ćemo djelovati i raditi u interesu žena i svih građana, te nas niko, pa tako ni kolegica Blagojević, ne može spriječiti u tome.

Podsjetimo, Blagojević je reagirala na poruke sa sastanka Predsjedništva Organizacije Žene SDA BiH u Banjoj Luci. Tako, je između ostalog, rekla je da "prije nego što su počele da pametuju srpskim političkim liderima u Banjoj Luci, Žene SDA su trebale da se potrude da u se Sarajevu i u drugim dijelovima FBiH prestane sa širenjem govora mržnje, nazivanja srpskog naroda najpogrdnijim nazivima, a Republike Srpske genocidnom tvorevinom, u čemu prednjače funkcioneri njihove stranke".

- Jesu li se zapitale zašto Srbi u dijelu Federacije nemaju pravo na jezik i pismo? Koliko se ulaže u sredine u kojima su Srbi najzastupljeniji? Šta je sa 150.000 sarajevskih Srba, zašto se oni nisu mogli vratiti, nego su danas u tom, nekada dominantno srpskom gradu, na nivou statističke greške? O položaju Bošnjaka u RS-u govori činjenica i da sve više Bošnjaka kupuje stanove u Istočnom Sarajevu i tu živi, a koliko Srba sada kupuje stan i živi u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Mostaru…? Pitanja je mnogo, a odgovor jedan – prvo pogledajte u svoje dvorište prije nego dođete u Banju Luku da prosipate u celofan uvijeni govor mržnje – poručila je Blagojević.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.