Denis Bećirović, delegat SDP-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, zatražio je da na dnevni red današnje sjednice ovog doma, prije budžeta institucija BiH za ovu godinu, bude razmatrana "novonastala situacija u vezi s usvajanjem budžeta".
Radi se, kako je kazao Bećirović, "sramnom prijedlogu kojim je predviđeno povećanje plaća najviših državnih funkcionera".
Nazvao je to neviđenim činom drskosti, bahatosti i bezosjećajnosti.
- Želim pozvati da zaustavimo ili ublažimo skandalozan prijedlog. Zaustaviti ozbiljnim sistemskim mjerama ili ublažiti sadaka pristupom da dajemo po 500 KM u humanitarne svrhe. Predlažem sistemski pristup, da zaustavimo – dodao je Bećirović.
Ono što je za Bećirovića novonastala situacija je odluka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine donesena još 30. marta, dakle prije tri mjeseca, kojom je povećana osnovica za plaće zaposlenih u institucijama BiH na 535 KM. Zapravo, osnovica je vraćena na nivo iz 2009. godine. Osnovica se odnosi na sve zaposlene u institucijama BiH, dakle i na oko 23.000 drugih ljudi mimo parlamentaraca, ministara, direktora.
Ona predviđa povećanje plaća linearno svima, što znači da se ministrima i parlamentarcima povećava za 500 KM, a namještenicima s najnižom plaćom za tek 60 KM.
VEZANI TEKST - Ko u Parlamentu nije pristao da se plaće povećaju samo službenicima, pa su povećane i političarima?
Ipak, tada, kada je to usvojeno, nije skoro niko reagirao osim medija, dok sada, kada je budžet stigao na dnevni red, svi su protiv i čude se.
- Sada se svi javljaju, i iz opozicije, da to kritiziraju, a godinama je sindikat pisao i tražio da se policijski službenici zakonom odvoje od ostalih zaposlenih u institucijama - jedan je od komentara Dragana Krvavca, predsjednika Saveza sindikata policijskih agencija BiH.
Treba napomenuti da budžet nisu samo plaće i nisu samo plaće ministrima i parlamentarcima.
Ono što se može uraditi je izmijeniti Zakon o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, a ne Zakon o budžetu institucija BiH za ovu godinu.
Bećirovićev prijedlog imao je tri glasa za, i to tri delegata iz FBiH, tako da nije imao potrebnu većinu da bude uvršten u dnevni red.