open-navfaktor-logo
search
Okončana rasprava
Termoelektrana Tuzla nije dobila dozvolu za odsumporavanje blokova 5 i 6
Prema Dugoročnom planu Elektroprivrede, kako je naveo Žiško, blokovi 5 i 6 bi trebali raditi najmanje do 2030., dakle još nekih 12 godina
02.11.2018. u 11:18
get url
text

Centar za ekologiju i energiju je saopćio da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma odbacilo zahtjev Elektroprivrede Bosne i Hercegovine za izdavanje okolinske dozvole za odsumporavanje blokova 5 i 6 Termoelektrane Tuzla. 

 - Ove sedmice je okončana višegodišnja javna rasprava o zahtjevu za okolinsku dozvolu za odsumporavanje blokova 5 i 6 TE Tuzla na okolinski prihvatljiv način. Nakon što je Federalno ministarstvo okoliša i turizma u protekle četiri godine u više navrata Elektroprivredi BiH ukazalo na propuste u dostavljenoj dokumentaciji i nakon nekoliko bezuspješnih pokušaja da se oni isprave, zbog loše i nepotpune dokumentacije Ministarstvo nije imalo drugog izbora nego da odbaci zahtjev - navodi se u zajedničkom saopćenju Centra za ekologiju i energiju i predstavnika građana mjesne zajednice Bukinje.

Činjenica da Elektroprivreda nakon više od četiri godine nije bila u stanju odrediti koju tehnologiju postrojenja za odsumporavanje planira instalirati, kako je izjavio koordinator programa energija i klimatske promjene Centra za ekologiju i energiju Denis Žiško, "jasan je pokazatelj da su namjere Elektroprivrede da ozbiljno pristupi realizaciji ovog projekta upitne". 

Prema Dugoročnom planu Elektroprivrede, kako je naveo Žiško, blokovi 5 i 6 bi trebali raditi najmanje do 2030., dakle još nekih 12 godina.

- Ukoliko Elektroprivreda nastavi raditi na projektu odsumporavanja tom dinamikom, možemo očekivati da će jedino dokumentacija za ovaj projekat biti dovršena, otprilike u isto vrijeme kada se blokovi 5 i 6 zatvore - dodao je Žiško.

Predstavnik građana Bukinja Goran Stojak je izrazio zadovoljstvo što je Ministarstvo poslušalo i prihvatilo njihove primjedbe. 

- Mi već decenijama udišemo prašinu sa odlagališta šljake, a sada termoelektrana planira da nam u dvorišta istresa i gips. Do kada će mo mi i naša djeca biti žrtvovani za jeftinu energiju?  - kazao je Stojak.  

Termoelektrana Tuzla, kako se dodaje u saopćenju, još je 2010. godine naručila izradu studije kojom se predlažu najpovoljnija rješenja i mjere za smanjivanje emisije polutanata u zrak iz TE "Tuzla". Studiju je izradio Institut za energatiku i zaštitu okoliša "EKONERG" (Zagreb, Hrvatska). Studijom su, između ostalog, predložena i dva rješenja za proces odsumporavanja koja su s gledišta tehno-ekonomske analize najpovoljnija.  

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.