Švedska "nestala" u drugom dijelu: Španija na krovu Evrope!

Objavljeno: 28.01.18 u 21:55

Rukometna reprezentacija Španije pobjednik je Evropskog prvenstva u Hrvatskoj.

Španci su u velikom finalu savladali selekciju Švedske i tako osvojili prvo evropsko zlato u svojoj historiji.

Reprezentacija Španije slavila je rezultatom 29:23 (12:14, 17:9).

Švedska je bila bolji protivnik u prvom dijelu, njihova najveća prednost bila je tri pogotka razlike, međutim, to nije bilo dovoljno za odlične Špance.

Crvena furija je u drugi dio igre ušla sa dva gola zaostatka, ali u nastavku kao da je na parket izašla neka druga ekipa.

Španci su napravili seriju 4:0 i došli do 16:14, a u 47. minuti meča imali su pet golova prednosti (21:16). Osam minuta do kraja Španije je imala i osam golova prednosti (25:17), što su do kraja bez problema sačuvali.

Balauger i Sole su postigli po pet golova u pobjedničkom timu, dok je kod Šveđana isti broj pogodaka postigao Nielsen.

Za Španiju je ovo prvo evropsko zlato. Sa smotre najboljih selekcija Evrope Crvena furija se do sada vraćala sa srebrenim odličjima (1996., 1998., 2006., 2016.), te bronzanim medaljama (2000., 2014.).

Švedska je ostala na četiri osvojene zlatne medalje. Ovo je im je prvo srebro u historiji.

Treće mjesto osvojila je Francuska, a četvrto Danska.