Četiri generacije porodice Hojkurić brinu o tešanjskoj sahat-kuli koja je izgrađena u 17. stoljeću u Tešnju i na privremenoj je listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Do danas je taj posao predano obavljao 84-godišnji Adem Hojkurić koji je tu obavezu preuzeo od svog oca Abdulaha, a njegov otac od svog oca Muhameda.
Danas je ključeve sahat-kule preuzeo Ademov zet Adnan Alić.
Adem je kazao da je sa sedam godina počeo pomagati svom ocu, a danas nije krio suze jer je ključeve i dužnost predao dalje.
FOTO: ZOS radio
Kazao je Adem da ni u ratu nije odstajao i da je svoju obavezu izvršavao.
Briga oko sahat-kule podrazumijeva da onaj ko se brine o njoj svaki dan dođe kako bi podigao tegove, omogućio rad sahat-kule. Dva puta godišnje vrši se čišćenje kule, brisanje, premazivanje i ponovno zavrtanje mehanizama, prenosi ZOS radio.
Kula je visoka 18,5 metara, a poklon je Tešnju od Fehim-bega Smailbegovića.
Načelnik Općine Tešanj Suad Huskić je danas upriličio druženje sa starim i novim čuvarem vremena na tešanjskoj sahat-kuli.