Politički sporazum o principima za funkcionalnu Bosnu i Hercegovinu koji je organizirao predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel prihvatila je većina učesnika razgovora u Briselu izuzev Branislava Borenovića, predsjednika Partije demokratskog progresa (PDP) i Nenada Nešića, predsjednika Demokratskog narodnog saveza (DNS).
VEZANI TEKST - Brisel: Sporazum prihvatile sve probosanske stranke, kao i Dodik, ali uz izdvojeno mišljenje o Ukrajini
Podršku sporazumu dale su sve probosanske stranke, i to Stranka demokratske akcije (SDA), Demokratska fronta (DF), Narod i pravda (NiP), Socijaldemokratska partija (SDP), Naša stranka (NS), Pokret demokratske akcije (PDA), Narodni evropski savez (NES) i Nezavisni blok (NB).
Borenović je za Faktor pojasnio razloge njegovog neprihvatanja ovog dokumenta.
- Jasno sam rekao sa korumpiranim vladajućim političarima nemam namjeru bilo šta potpisivati. Njihove namjere su potpuno neiskrene i nemaju veze sa evropskim vrijednostima – započeo je on.
Onda je Borenović ukazao na dio dokumenta u vezi sa tri evropska zakona
- Da se usvajaju pola godine poslije izbora? A zašto ih ne usvoje odmah, ove sedmice – pita Borenović i dodaje:
- Vladajući trojac ima parlamentarnu većinu, Zakon o javnim nabavkama, Zakon o VSTV-u i Zakon o sukobu interesa su prošli u Zastupničkom domu dominantno glasovima opozicije, zaustavljeni u Domu naroda odlukom vladajućih – zaključio je on.
Na kraju predsjednik PDP-a poručuje "neka rade svoj posao odmah i neka ponesu odgovornost".
VEZANI TEKST - Korištene i psovke: Sastanak u Briselu obilježio sukob Dodika i Borenovića
On je i tokom sastanka, ali i nakon iznio nekoliko spornih tačaka, te su se tu našle tačka 3 i tačka 9, ali dio preambule sporazuma u vezi s agresijom na Ukrajinu.
- Molim vas da umjesto novih prilika korumpiranim političarima da vam daju isprazna obećanja insistirate na sprovođenju onih koja su već dali. Umjesto nove izjave ustanovite odgovornost za nesprovođenje prethodne - rekao je on, između ostalog, tokom sastanka.
Nešić navodi kako su mu u preambuli dokumenta sporne dvije stvari, osuđivanje agresije na Ukrajinu i "jer je stajalo evropska država Bosna i Hercegovina".
- Kao što je poznato, u Ustavu nigdje ne piše država nego piše BiH. Ni u Dejtonskom mirovnom sporzaumu ne spominje se država nego BiH – tumači on.
Ustav koji Nešić nije čitao
Također, sporna je i tačka 3. ovog dokumenta, navodi prvi čovjek DNS-a, u kojoj se učesnici obavezuju da poštuju odluke međunarodnih i domaćih sudova.
VEZANI TEKST - Kompletan tekst sporazuma iz Brisela: Šta su prihvatili lideri većine bh. stranaka
- A znate kakve su odluke Ustavnog suda BiH koji oduzima imovinu RS-a, zadire u nadležnosti, izlazi iz okvira vlastite nadležnosti. To je za mene bilo neprihvatljivo – dodaje Nešić.
On navodi i stav 7. tačka g, kao spornu, odnosno izborne i ustavne reforme u skladu sa preporukama Evropskog suda za ljudska prava i Venecijanske komisije.
- Kao što znate Venecijanska komisija, ako ispoštujemo njihove preporuke, oni se zalažu za ukidanje Doma naroda Parlamenta BiH, ukidanje nekih nadležnosti RS-a kao preduvjet ka daljim evropskim integracijama. Sve je to bilo neprihvatljivo za mene kao predstavnika RS-a, a isključivo poštujući zaključke NSRS-a – zaključuje on.