Katar 2022
Silva je ludo slavlje Portugalaca pratio sa strane: Svi se pitaju zbog čega, a on je imao itekako dobar razlog
Portugal je u posljednjoj utakmici osmine finala Svjetskog prvenstva pregazio Švicarsku i zakazao četvrtfinalni okršaj s Marokom.
07.12.2022. u 16:23

Portugalci su bez Ronalda, koji je ušao u 74. minuti, potpuno razbili Švicarce (6:1), a zablistao je Goncalo Ramos, strijelac tri pogotka.

Mladi napadač Benfice je u 17. minuti načeo mrežu Švicarske. Svi Portugalci proslavljali su tada pogodak van terena, ispred tribina, sa svojim navijačima, a mnogima je za oči zapalo i to da je Bernardo Silva brzo prekinuo slavlje i vratio se u teren.

Postoji objašnjenje. Fudbaler Manchester Cityja tako je spriječio Švicarsku da izvede loptu s centra i postigne lagan pogodak.

Pravila kažu da za nastavak igre svi igrači moraju biti na svojoj polovici terena, a oni koji su van travnjaka računaju se kao da su na svojoj polovici. Dakle, u ovom slučaju, da Silva nije bio dovoljno pribran, Švicarci su mogli nastaviti meč i ušetati se u gol.

Portugal četvrtfinalni duel s Marokom igra u subotu.