Brzopotezni šah, pojedinačno
Sestre Babić ostvarile najbolji plasman na Evropskom prvenstvu
Novi Sad je od ponedjeljka do četvrtka bio domaćin festivalu omladinskog šaha. U ovom gradu odigrano je Evropsko prvenstvo za omladince u rapidu i brzopoteznom šahu.
31.12.2021. u 13:10

Nastupili su i takmičari iz Bosne i Hercegovine, i to u šest uzrasnih kategorija.

Brzopotezno prvenstvo Evrope održano je u srijedu i četvrtak, a kao i u ubrzanom šahu (rapid) najbolje rezultate predstavnici BiH ostvarili su u kategoriji do 14 godina.

Sestre Babić - Milana i Maša osvojile su peto i šesto mjesto sa 11,5 i 10,5 poena iz 18 odigranih partija. U istoj starosnoj konkurenciji kod šahista Sanjin Čulum je bio najbolje plasirani i zauzeo je deseto mjesto sa 11 poena iz 18 kola. Pola boda manje imao je Slobodan Pištalović na 14. mjestu.

Kao i u rapidu, ponovo je razočarao Ismet Mešić. Državni prvak je bio rangiran kao deseti nosilac, a završio je na 22. mjestu sa deset bodova. Napredak u odnosu na startnu listu (27. nosilac) ostvario je Muhamed Šišić, koji je također imao deset bodova i završio je na diobi od 19. do 23. mjesta.

VEZANI TEKST - Zapaženi rezultati bh. predstavnika na Evropskom prvenstvu u šahu

U kategoriji do osam godina Filip Stošić zauzeo je 23. poziciju (osam bodova od 18 kola). Đorđe Lukić zauzeo je 15. poziciju (10,5/18), a u istoj kategoriji kod djevojčica Jona Aranđelović Rakas osvojila je 7,5 poena.

Najbolje plasirani šahista iz BiH u kategoriji do 12 godina bio je Borna Pehar koji je zauzeo 25. mjesto (9,5/18), dok je kod šahistkinja Anastasija Đurić zauzela 17. mjesto (7,5/18).

U kategoriji do 16 godina najbolje rezultata od bh. predstavnika ostvarili su Đurđica Kozomara (8,5/18) i Nikola Mrković (6,5/18). Ivana Mikić (7/18) i Marko Ninković (8/18) bili su najbolje plasirani učesnici iz BiH u uzrastu do 18 godina.