Olimpijske igre
Priča dana iz Tokija: Ahmed Hafnaoui jedva ušao u finale, a onda spektakularno isplivao do zlata
Ahmed Hafnaoui kreirao je jednu od najvećih plivačkih senzacija u novijoj historiji Olimpijskih igara.
25.07.2021. u 11:25

Tunižanin je u šokantnom finalu osvojio zlatnu medalju u disciplini 400 metara slobodno.

Hafnaoui (18) je s vremenom 3:43.36 pobijedio favoriziranog Australca Jacka McLoughlina, koji je završio drugi i Amerikanca Kierana Smitha koji je osvoji bronzu.

Tunižanin je plivao u najtežoj, stazi broj 8, odnosno jedva se kvalifikovao u finalnu utrku.

Hafnaoui je bio sjajan u posljednjoj dionici utrke, a u zadnjih 50 metara uspio je nadoknaditi 40 stotinki zaostatka.

- Jednostavno ne mogu vjerovati. Ovo je ostvarenje svih mojih snova. Nikad u životu nisam bolje plivao nego ovaj put. Posvećujem svoju medalju mami, tati i sestrama. Želim da budu ponosni na mene - rekao je Tunižanin nakon utrke.

Hafnaoui je do prošle godine bio rangiran izvan 100 najboljih plivača svijeta, a u Tokio je stigao kao 17. plivač na tabeli FINA-e.