open-navfaktor-logo
search
Sarajevo Film Festival
Počasno Srce Sarajeva bit će uručeno Marku Cousinsu
Kao priznanje za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti, reditelju i piscu Marku Cousinsu bit će uručeno Počasno Srce Sarajeva 29. Sarajevo Film Festivala.
16.05.2023. u 11:46
get url
text

Ovo neće biti njegov prvi susret s gradom – njegov prvi dolazak u Sarajevo bio je za vrijeme opsade grada, sredinom 1990-ih. Zajedno s predstavnicima Međunarodnog filmskog festivala Edinburgh posjetio je kino Obala Art Centar, gdje su u znak podrške građanima Sarajeva u opkoljenom gradu prikazivali filmove. To je kino bilo kolijevka Sarajevo Film Festivala.

- Donijeti filmove s Međunarodnog filmskog festivala u Edinburghu u Sarajevo tokom njegove opsade, pokazalo mi je zašto su filmovi važni. Većina onoga što sam od tada uradio, bilo je pod utjecajem tih strašnih, inspirativnih sedmica 1994. godine. Povratak u Sarajevo, po prvi put nakon 29 godina, u meni će probuditi bujicu emocija. Počasno Srce Sarajeva u mom će domu imati počasno mjesto i podsjećati me na potrebu da rizikujem, da djelujem u solidarnosti. Još uvijek mogu učiti od mladića koji sam nekada bio, a još više od pionira u Sarajevu koji su shvatili da filmovi nisu samo zabava, nego ključni dio naših života. Tako sam zahvalan - rekao je Mark Cousins.

Mark Cousins je škotsko-irski redatelj. Njegove teme su inspirativna moć kinematografije, gradova, šetnja, djetinjstvo, arhiva i obnova. Na početku svoje karijere snimao je TV dokumentarce o djetinjstvu, neonacizmu i Mihailu Gorbačovu. Njegova prva knjiga bila je "Imagining Reality: The Faber Book of Documentary" (koju
je Times Literary Supplement nazvao neophodnom).

Cousinsov prvi dugometražni dokumentarac, "The First Movie", koji govori o djeci u Iračkom Kurdistanu, osvojio je nagradu Prix Italia. Film je inspirisan odrastanjem tokom nemira u Sjevernoj Irskoj i njegovim strastvenim zanimanjem za ulogu koju film može imati u životima djece.

London Times je njegovu sljedeću knjigu, "The Story of Film&", nazvao daleko najboljom knjigom o kinematografiji koju smo pročitali. Film "The Story of Film:
Odyssey" u trajanju od 930 minuta, prikazan je na nekim od najpoznatijih međunarodnih filmskih festivala i u kinima širom svijeta. Uz to što je Michael Moore
filmu dodijelio Stanley Kubrick nagradu, bio je nominovan za BAFTA nagradu u Škotskoj, osvojio Peabody nagradu i mnoge druge. Desetljeće kasnije, režirao je
nastavak filma: "The Story of Film: A New Generation".

"What is this Film Called Love", objavljen je u 20 zemalja, predstavljen na ICA-u u Londonu i nominiran za najbolju režiju od strane BAFTA-e Škotske. PJ Harvey ga je nazvala "otkrivajućim i inspirativnim", a rock bend Maximo Park napisao je pjesmu inspirisanu njim.

Godine 2013. završio je "Here be Dragons", film o izuzetno važnoj ulozi filmskih arhiva, posebno u Albaniji. Film je osvojio Grand Prix na Filmskom festivalu u Rumuniji. Iste godine snimio je "A Story of Children and Film", uvršten u službenu selekciju filmskog festivala u Cannesu.

Njegov sljedeći film, "Life May be", koji je režirao s iranskom redateljicom Maniom Akbari, hvaljen je zbog svog feminističkog i inovativnog pristupa te nazvan "transcendentnim i izuzetno osjetljivim". Film je osvojio nagradu Don Quijote.

U kontekstu uručenja priznanja Počasno Srce Sarajeva Marku Cousinsu, u sklopu programa "Suočavanje s prošlošću" Sarajevo Film Festivala bit će upriličena posebna projekcija njegovog filma "March on Rome".

Sarajevo Film Festival bit će održan od 11. do 18. avgusta.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.