Drugi polufinalista
Penal u produžecima odlučio pobjednika: United bolji od Kopenhangena
Manchester United drugi je polufinalista Evropske lige za ovu sezonu, a mjesto među četiri tima u završnici drugog po snazi takmičenja osigurali su tek nakon što su u produžecima s 1:0 savladali Kopenhagen.
10.08.2020. u 23:38

Drugi četvrtfinalni susret koji je počeo u isto vrijeme na RheinEnergieStadionu u Köln između Manchester Uniteda i Kopenhagena, nije bio ni približno efikasan kao meč koji se igrao u Dusseldorfu, makar kada je riječ o prvom poluvremenu.

U prvom dijelu igre ozbiljnijih situacija i šansi skoro da i nije bilo. Prva zvijezda u prvih 45 minuta bio je francuski sudija Clement Turpin.

VEZANI TEKST - Inter preko Bayer Leverkusena do polufinala

Glavni arbitar je u 23. minuti konsultovao VAR zbog potencijalnog penala za United, no nije ga bilo.

U 33. minuti Mason Greenwood je šutirao, ali je loptu u korner skrenuo jedan od fudbalera protivničkog tima.

Upravo je Greenwood u prvoj minuti sudijske nadoknade prvog poluvremena zatresao mrežu danskog predstavnika, no slavlje fudbalera engleskog kluba prekinuo je signal iz VAR sobe. Turpin je nakon nove provjere poništio pogodak Manchestera zbog nedozvoljene pozicije u kojoj se nalazio strijelac gola.

U nastavku meča Greenwood je ponovo bio u centru pažnje, ali je pogodak Uniteda u 57. minuti spriječila stativa. Samo nekoliko trenuraka kasnije gol Marcusa Rashforda poništen je zbog ofsajda.

Nizale su se potom šanse s obje strane. Sergio Romero je u 61. minuti ukrotio šut Jonasa Oldera Winda, da bi dvije minute kasnije Bruno Fernandes bio neprecizan.

U 66. minuti Bryan Oviedo je bio u dobroj situaciji, ali je odbrana Uniteda blokirala njegov udarac.

Fernandes je u 68. minuti odlično šutirao, no Karl-Johan Johnsson loptu vadi ispod prečke.

Devet minuta prije isteka 90. minute Turpin je ponovo provjeravao spornu situaciju, ovoga puta radilo se o potencijalnom penalu za Kopenhagen, ali nije ga bilo.

Anthony Martial je u 84. minuti već počeo slaviti, ipak golman danskog tima odličnom intervencijom je utakmicu odveo u produžetke.

I na startu prvog produžetka Johnsson je još jednom sjajno reagovao nakon pokušaja Martiala.

U petoj minuti prvog produžetka Turpin je napokon pokazao na bijelu tačku, a ponovo je konsultovao VAR. Ovoga puta je ispravno odlučio. Fernandes je bio siguran egzekutor najstrošije kazne.

Odličnu priliku da udvostruči prednost Uniteda u 98. minuti imao je Juan Mata, ali je Johansson zaustavio njegov šut.

U finišu prvog produžetka Mata je pokušao opet, a Victor Lindelof je pogodio stativu.

United će u polufinalu igrati protiv boljeg iz meča Shakhtar - Basel, koji se igra u srijedu.

Najzanimljivije detalje s utakmice Macneshester United - Kopenhagen pogledajte OVDJE.