Pala je i Makedonija: Zmajići u finalu Eurobasketa, osiguran plasman u elitu

objavljeno: 17.08.2018. u 20:26

Muška kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u finale Evropskog prvenstva B divizije kojem je domaćin.

Zmajići su u dvorani "Sabit Hadžić" na Ilidži deklasirali Makedoniju sa 95:76 i tako su izborili promociju u A diviziju, u koju će se plasirati tri prvoplasirane ekipe sa Eurobasketa u Sarajevu.

Izjednačenu utakmicu gledali smo do poluvremena. BiH je dobila prvi period igre sa 23:20, a Makedonci su uzvratili u drugoj četvrtini (30:27), pa se na odmor otišlo pri rezultatu 50:50.

U 23. minuti semafor je pokazivao 54:54, a onda je uslijedila serija bh. tima od 8:0, za prvu osjetniju prednost. Naši kadeti su iz minute u minut povećavali prednost, pa su uoči posljednje dionice imali velikih "plus 14" (76:62). Novom serijom (7:2) Zmajići su stigli do najuvjerljivije prednosti (90:68), a ostatk meča rutinski su priveli kraju.

Najefikasniji u bh. timu bio je Alem Huseinović sa 26 poena, četiri skoka i tri asistencije. Pratili su ga Denis Halilčević (19 poena, 11 skokova, dvije asistencije), Valentin Vidović (15, 7, 5), a za BiH su još nastupili: Vuk Kusmuk (13, 3, 5), Aleksa Gatarić (9, 4, 5), Orhan Špago (7, 2, 2), Zerin Malešević (4, 11, 2), Omar Pilav (2), Đorđe Ćurović, Boris Dragojević, Đorđe Gobović, Dušan Jovanović.

BiH će u finalu igrati protiv boljeg iz drugog polufinalnog meča u kojem će snage odmjeriti Rusija i Češka.