Liga prvaka

Lyon posljednji učesnik osmine finala, porazi Juventusa i Uniteda

Objavljeno: 12.12.2018. u 22:58

Fudbaleri Lyona posljednji su učesnik osmine finala Lige prvaka nakon što su večeras remizirali na gostovanju kod Shakhtara rezultatom 1:1

Lyon je u Kievu izborio bod koji je bio dovoljan za plasman u osminu finala

U posljednjih šest mečeva šestog kola grupne faze Lige prvaka tražio se tek jedan učesnik osmine finala. O njemu su u direktnom okršaju odlučivali fudbaleri Shakhtara i Lyona, a na kraju je plasman među 16 najboljih timova Starog kontinenta osigurao Lyon, koji je remizirao na gostovanju kod Shakhtara rezultatom 1:1.

Prvaci Ukrajine poveli su golom Moraesa u 22. minuti poslije asistencije Ismailyja. U nastavku meča, koji se igrao po dosta teškim vremenskim uvjetima, francuski tim bio je bolji rival. Izjednačenje gostima donio je njihov kapiten Nabil Fekir pogotkom u 65. minuti susreta. Ovaj gol za peti vezani remi Lavova u evropskoj eliti bio je dovoljan za drugo mjesto u grupi.

U drugom susretu grupe F Manchester City je pred svojim navijačima sa 2:1 savladao Hoffenheima. Ekipa bh. reprezentativca Ermina Bičakčića, koji je ovaj susret pratio sa klupe, povela je u 16. minuti. Strijelac je bio hrvatski napadač Andrej Kramarić koji je bio siguran realizator najstrožije kazne.

Sve do prve minute sudijske nadoknade prvog poluvremena gosti iz Njemačke imali su prednost, a onda je uslijedila majstorija Leroya Sanea. Fantastičnim udarcem iz slobodnjaka sa nekih 25 metara Sane je Građanima donio izjednačenje. Njemački reprezentativac nije se zaustavio na tome, već je u 61. minuti odličnu kontru ekipe Pepa Guardiole završio na pravi način pogodivši za totalni preokret prvaka Engleske.

Borba za prvo mjesto u grupi E između Ajaxa i Bayerna okončana je remijem 3:3. Bavarce je u 13. minuti utakmice sedmim ovosezonskim golom u Ligi pravaka doveo Robert Lewandowski. Srbijadnski reprezentativac Dušan Tadić u 61. minuti pogodio za izjednačenje, no uzbuđenja su tek tada počela.

U 67. minuti Kopljanici su ostali s igračem manje na terenu jer je 20-godišnji Austrijanac Maximilian Wober zaradio direktan crveni karton. Samo devet minuta kasnije Thomas Muller je brutalnim startom na Nicolasom Tagliaficom vratio balans na travnjak Amsterdam Arene.

Manja gužva na terenu u finišu susreta kao da je odgovarala i jednim i drugim. Osam minuta prije kraja Tadić je bio siguran sa bijele tačke za novo vodstvo Kopljanika, nakon što je prethodno Jerome Boateng skrivio penal, Ipak,  samo četiri minute kasnije Lewandowski izjednačio na 2:2, takođe udarcem "sa kreča". Poljskom napadaču to je bio osmi ovosezonski pogodak,

Uzbuđenjima ni tu nije bio kraj, Za novi preokret pobrinuo se Kingsley Coman koji je u 90. minuti zabio za 2:3, da bi. Tagliafico u petoj minuti sudijske nadokande pogodio za konačnih 3:3. Ovaj rezultat je na kraju Bavarce promovisao u pobjednika grupe sa 14 bodova, dok je Ajax završio drugi sa dva boda manje.  Takmičenje u Evropskoj ligi nastavit će Benfica koja je zahvaljujući golu Grimalda iz 88. minute sa 1:0 u Lisabonu savladala AEK.

Dva velika iznenađenja desila su se u grupi H. Iako je prije posljednjeg kola bilo poznato da će Juventus i Manchester United biti timovi koji će zaigrati u osmini finala, Valencija i Young Boysi željeli su po 2,7 miliona eura, sa koliko UEFA nagrađuje za pobjedu u Ligi prvaka.

Valencija je s 2:1 porazila United, koji je još jednom pokazao da je nalazi u izuzetno slaboj formi, dok je identičnim rezultatom do prve pobjede u grupnoj fazi Lige prvaka stigao Young Boys protiv Juventusa. Heroj ekipe iz Berna bio je 34-godišnji francuski napadač Guillaume Hoarau.

Fudbalski reprezentativac Bosne i Hercegovine Miralem Pjanić odigrao je ispod svog nivoa, zbog čega ga je Massimiliano Allegri zamijenio u 65. minuti utakmice.