Arbitar iz Zambije
Kontroverzni sudija na Svjetskom prvenstvu: Svirao kraj u 85. minuti, upleten u skandal...
Na Mundijalu u Kataru jedan sudija već je došao u centar pažnje zbog svojih kontroverznih odluka.
24.11.2022. u 13:43

Radi se o Zambijcu Jannyju Sikazweu, glavnom arbitru duela Belgija - Kanada (1:0), koji je odigran u srijedu navečer.

Belgija je teškom mukom i pogotkom Michyja Batshuayija iz 44. minute došla do trijumfa, a prije toga je Thibaout Courtois odbranio Kanađanima penal.

De Bruyne, Hazard i družina provukli su se kroz iglene uši, a cjelokupna javnost smatra da je Kanada zaslužila bolji rezultat od poraza.

Između ostalog, analiziraju se i odluke zambijskog sudije Jannyja Sikazwea. On je, mišljenja su mnogi, žestoko oštetio Kanadu.

U 14. minuti pomoćni sudija signalizirao je ofsajd, iako je loptu Kanađanima poslao Eden Hazard.

Nakon toga je Vertonghen u šesnaestercu napravio prekšraj nad Buchananom, ali sudija, se nije oglasio. Nije bilo ni reakcije VAR-a.

Ni u 38. minuti Zambijac nije koristio VAR, kada je Laryea srušio Witsel. Pištaljka se nije oglasila.

Po mnogima, zambijski arbitar nije dorastao ulozi sudije na Svjetskom prvenstvu.

VEZANI TEKST - Sudija poznat po velikom skandalu sa AKN sudi večerašnji meč u Kataru

Ovo nije prvi put da se Sikazwe našao u centru pažnje. Prvi put je ljubitelje fudbala šokirao početkom ove godine, kada je u 85. minuti svirao kraj utakmice Afričkog kupa nacija između Tunisa i Malija. Tada se predomislio, dopustio da se igra još pet minuta poslije čega su igrači "otjerani" s terena.

Ni tada u nekim diskutabilnim situacijama nije koristio pomoć VAR-a. Organizatori su postupke sudije na toj utakmici pravdali toplotnim udarom kojeg je, navodno, doživio.

Sikazwe je bio upleten i u skandale s namještanjem utakmica afričke Lige prvaka. Unatoč skandaloznim radnjama dobio je pozivnicu FIFA-e da sudi veliko takmičenje kao što je Svjetsko prvenstvo.