open-navfaktor-logo
search
NBC News
Izručenje vođe FETO-a Fetullaha Gulena Turskoj ponovo u fokusu
Američki kanal "NBC News" nedavno je objavio kako Bijela kuća traži pravne načine izručenja Fetullaha Gulena, lidera terorističke organizacije FETO, Turskoj
16.11.2018. u 16:08
get url
text

Nakon tvrdnji američkih medija da Bijela kuća traži pravne načine za izručenje lidera terorističke organizacije FETO Fetullaha Gulena, u fokus je ponovo stavljena priča o mogućnosti njegovog izručenja Turskoj, javlja Anadolu Agency (AA).

Američki kanal "NBC News" nedavno je objavio kako Bijela kuća traži pravne načine izručenja Fetullaha Gulena, lidera terorističke organizacije FETO, Turskoj, kako bi se ublažio pritisak Turske na Rijad zbog ubistva Jamala Khashoggija.

Potom je glasnogovornica State Depertmenta Heather Nauert negirala ovakvu tvrdnju, nalgasivši kako izručenje Fetullaha Gulena nema nikakve veze sa slučajem ubistva Jamala Khashoggija, kao i da Bijela kuća na tom planu nije ostvarila bilo kakve kontakte.

-Od Turaka smo dobili brojne zahtjeve po ovom pitanju (izručenje Gulena). Još uvijek vršimo procjenu dokaza koje je nam je Vlada Turske proslijedila za izručenje Gulena. Radi se o procesu koji se u potpunosti odvija u okviru Ministarstva pravde. Ono što vam zasigurno mogu kazati jeste da ove dvije teme uopće nisu povezane - poručila je Nauert.

Iako su tvrdnje negirane, pitanje izručenja Gulena Turskoj ponovo je postalo aktuelna tema.

Samo četiri dana nakon pokušaja puča u Turskoj 15. jula 2016. godine koji je izvela teroristička organizacija FETO, Turska je uputila zahtjev SAD-u za izručenje lidera ove organizacije Fetullaha Gulena, koji već godinama boravi u saveznoj državi Pennsylvania.

I pored pregovora na najvišim nivoima koji su vođeni u posljednje dvije godine, Turska od SAD-a još uvijek nije dobila konkretan odgovor kada je riječ o izručenju. Ministarstvo pravde ove zemlje još uvijek čuva sedam dosijea za izručenje, koje bi trebala prosiljediti pravosudnim institucijama.

U dokumentima koje je Turska poslala SAD-u nalaze se dokazi koji ukazuju na to da je Fetullah Gulen direktni nalogodavac izvršenja pokušaja puča u Turskoj.

Dešavanja u procesu izručenja Gulena

Prema informacijama koje je prikupio novinar AA, zahtjev za izručenje Gulena SAD-u nakon pokušaja puča u Turskoj najprije je uputilo Ministarsvo pravde ove zemlje, a to je učinjeno 19. jula 2016. godine, odnosno četiri dana nakon pokušaja puča. Ministarstvo pravde tada je SAD-u uputilo četiri odvojena dosijea u kojima zahtjeva hitno hapšenje i izručenje lidera FETO-a Fetullaha Gulena

Zahtjev SAD-u za Gulenovo izručenje potom je poslao i Generalni ured turskog Ministarstva pravde za međunarodno pravo i vanjske odnose.

Ministarstvo pravde SAD-a u uzvratnom pismu, poslanom 7. augusta 2016., predložilo je da u vezi pregovora o izručenju Gulena u SAD dođe turska delegacija ili delegacija iz SAD-a da dođe u Tursku, nakon čega je usaglašeno da američka delegacija posjeti Ankaru.

Sastanak s američkom delegacijom trajao 17 sati

Delegacija od četiri člana, tri iz američkog Ministarstva pravde i jednog iz Ministarstva vanjskih poslova SAD-a, doputovala je u Ankaru, te 22. i 23. augusta učestvovala na pregovorima sa zvaničnicima iz Direkcije za međunarodno pravo i vanjske odnose pri turskom Ministarstvu pravde.

Tokom dvodnevnih pregovora zvaničnici turskog ministarstva su delegaciji iz SAD-a dali informacije o četiri zasebno poslana dosijea za izručenje Gulena. Pored toga, oni su sa američkim zvaničnicima podijelili značajne dokaze o tome da je pokušaj državnog udara u Turskoj izveden pod naredbom Gulena.

Pregovori turskih i američkih zvaničnika oko Gulenovog izručenja prvog dana su trajali devet, a drugog osam sati.

Nako što su se pojavili i drugi dokazi o tome da iza pokušaja puča stoji FETO, Ministarstvo pravde Turske je 10. septembra 2016. godine uputilo službeni zahtjev američkom ministarstvu pravde za privremeno hapšenje Gulena, za kojeg je naglašeno da je glavni nalogodavac za pokušaj puča u ovoj zemlji.

Tada je podvučeno da Gulen, koji u boravi u američkoj Pensylvaniji, stoji iza neuspjelog pokušaja vojnog udara 15. jula, kao i formiranja paralelnih struktura s ciljem rušenja ustavnog poretka i svrgavanja demokratski izabrane turske vlasti.

Tadašnji ministar pravde Republike Turske Bekir Bozdag je u dva navrata boravio u Washingtonu, a tokom sastanka s Lorettom Lynch, američkom ministricom pravde, podijelio je informacije o FETO koji stoji iza pokušaja puča te ponovo zatražio hapšenje i izručenje Gulena.

Dokazi o Oksuzovom putovanju u SAD

Turska je u narednom periodu nastavila američkim institucijama proslijeđivati nove dokaze o pokušaju puča, tako su podijeljene i informacije u Adilu Okuzu, koji je jedno od ključnih imena FETO puča, poznatom i kao "imam FETO-a u zračnim snagama". Oksuz se smatra desnom rukom Fetullaha Gulena i drugim čovjekom terorističke organizacije.

Američkim institucijama proslijeđeni su dokazi u Oksuzovom putovanju u SAD, neposredno pred pokušaj puča 15. jula, zajedno s pripadnikom FETO-a Kemalom Batmazom. Među dokazima koji su proslijeđeni su i izjave svjedoka s kodnim imenima "Kuzgun i "Sapka", koji potvrđuju da je Oksuz putovao u SAD kako bi Gulenu prestavio plan pokušaja puča, koji je kasnije izveden po Gulenovoj naredbi.

Ministar pravde Republike Turske Bekir Bozdag je u februaru 2017. godine uputio pismo ministru pravde Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Jeffu Sessionsu, koji je imenovan za ministra pravde u administraciji američkoj predsjednika Donalda Trumpa, poručivši mu kako turski narod očekuje izručenje vođe terorističke organizacije FETO Fetullaha Gulena. Bozdag je i sredinom marta 2017. godine telefonom razgovarao s Sessionsom i tom prilikom također naglasio važnost izručenja Gulena Turskoj.

Bozdag ponovo odlazi u posjetu Washingtonu, uoči posjete predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana SAD-u 16. i 17. maja. Prilikom sastanka s Jeffom Sessionsom razgovarano o izručenju Gulena. Bozdag i Sessions su se složili da će nastaviti saradnju u vezi s ovim pitanjem.

Izručenje Gulena bila je jedna o glavnih tema razgovora turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdgana i američkog predsjednika Donalda Trumpa, tokom Erdoganove posjete Washingtonu.

Sastanak Yildirima i Pencea 

Tadašnji premijer Turske Binali Yildirim i američki potpredsjednik Mike Pence sastali su se u februaru 2017. godine u Minhenu, gdje je održana 53. minhenska sigurnosna konferencija.

Yildirim je tada prenio spremnost Turske na saradnju s novom američkom administracijom u vezi s borbom protiv terorističke organizacije FETO i izručenjem njenog lidera Fetullaha Gulena Turskoj. Yildirim je istakao kako Turska i SAD trebaju zajedno djelovati u borbi protiv radikalnih organizacija kao što su ISIS i FETO.

Pence je naglasio kako nova američka administracija pridaje veliki značaj odnosima s Turskom. Istakao je da je SAD spremna na dodatno jačanje dijaloga sa Turskom u svim oblastima, uključujući borbu protiv terorizma i regionalnu saradnju.

Ministar pravde Gul obnovio zahtjev za izručenje

Novoimenovani ministar pravde Turske Abdulhamit Gul je nastavio sa upućivanjem zahtjeva SAD-u za Gulenovo izručenje, u okviru kojih su američkim institucijama slani i novi dokazi o FETO-u.

Posljednji zahtjev za izručenje Gulena upućen je 3. novembra 2017. godine, a u sedmom dosijeu koji je upućen SAD-u, uvršteni su i dokazi oko pokušaja atentata na predsjednika Turske Erdogana, u periodu kada je izveden i pokušaj puča.

Ministar pravde Turske Gul je četiri dana nakon toga obavio i telefonski razgovor s američkim kolegom Sessionsom, te razgovarao o izručenju Gulena. Izručenje lidera FETO-a Gul je zatražio i u pismu koje je Sessionsu poslao 15. decembra 2017. godine.

Najnoviji dokazi koji je Ministarstvo pravde Turske proslijedilo SAD-u jesu dokazi razgovora lidera FETO-a Gulena s jednim od čelnih ljudi terorističke organizacije Hakanom Cicekom.

Američka delegacija je 13. jula ove godine boravila u Ankari povodom sastanka radne grupe dvaju zemalja, a tom prilikom je također bilo govora o izručenju Gulena.

Teroristička organizacija Fetullahci/Paralelna državna struktura (FETO/PDY) je 70-ih godina prošlog stoljeća počela svoje podanike infiltrirati u sigurnosne institucije Turske, da bi 80-ih godina znatno ojačala svoje paralelne piramide unutar tih institucija i, na koncu, 15. jula 2016. godine pokušala izvesti vojni udar s ciljem rušenja ustavnog poretka i svrgavanja demokratski izabrane vlasti u Turskoj. 

Tokom pokušaja vojnog udara, u Turskoj je ubijena 251, a ranjeno blizu 2.200 osoba. Turske nadležne institucije pokrenule su opsežnu borbu protiv te terorističke organizacije na čelu koje je Fetullah Gulen.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.