Pauza do 13. januara
FK Velež kroz brojeve u jesenjem dijelu Premijer lige BiH
Za vikend koji je iza nas završen je jesenji dio sezone Premijer lige BiH, koji za Rođene bio jako uzbudljiv i naporan, i koji je na kraju završen pobjedom na stadionu "Asim Ferhatović Hase" protiv FK Sarajevo rezultatom 0:2.
08.12.2021. u 14:38

Rođeni su objavili statističke podatake vezane za mostarski klub.

Velež je nakon 19 odigranih kola osvojio 24 boda, ali mu je Disciplinska komisija FSBiH oduzela tri boda, što im je dovoljno za osmo mjesto na tabeli. Rođeni su upisali šest pobjeda, šest remija i sedam poraza uz gol-razliku 23:24.

Kao domaćini, Rođeni su u devet utakmica osvojili samo osam bodova. Upisane su dvije pobjede, dva remija i pet poraza, uz gol razliku 7:13, te tako zauzimaju 11. mjesto kada su domaće utakmice u pitanju. Najviše "domaćih" bodova osvojio je Zrinjski (28), dok je najslabiji "domaćin" Radnik sa šest bodova.

VEZANI TEKST - Jesen u znaku Zrinjskog i Bilbije: Prekid u Vrapčićima, zapaljen automobil sudiji Topaloviću

Kao gosti, Rođeni su u deset utakmica osvojili 16 bodova. Upisane su četiri pobjede, četiri remija i dva poraza, uz gol razliku 16:11, te tako zauzimaju 4. mjesto kada su gostujuće utakmice u pitanju. Najbolja "gostujuća" ekipa je Zrinjski sa 20 bodova iz devet utakmica, dok je najslabiji gost ekipa Posušja sa dva boda iz devet utakmica.

U Kupu BiH Rođeni su upisali dvije pobjede uz gol razliku 9:0, te na proljeće 2022. godine očekuju protivnika u četvrtfinalu, gdje se igraju dvije utakmice.

U sklopu Konferencijske lige ljetos su odigrali šest utakmica u kojima su upisali tri pobjede, jedan remi i dva poraza uz gol-razliku 8:9.

U prvom dijelu sezone 2021/22 odigrano je ukupno 27 utakmica, u kojima je upisano 11 pobjeda, sedam remija i devet poraza uz gol-razliku 40:33.

Gledano cijelu 2021. godinu, Rođeni su odigrali 41 službenu utakmicu, upisavši 18 pobjeda, 14 remija i devet poraza uz gol-razliku 60:43.

Velež je u 19 odigranih utakmice postigao 23, a primio 24 gola (računajući utakmicu sa FK Borac koja je registrovana rezultatom 0:3). Najefikasnija ekipa je Zrinjski sa 42 postignuta gola, koji ima i najbolju odbranu sa samo osam primljenih golova. Najmanje golova postigla je ekipa Leotara (14), koja je i primila najviše golova (31).

Kada su postignuti golovi u pitanju, u prvom poluvremenu Rođeni su dali 12 golova (52,2%), a u drugom 11 (47,8%). Najviše golova Rođeni su dali u periodu od 81. do 90. minute (šest), te u periodu od 11. do 20. minute (četiri), te od 41. do 50. minute (četiri). Rođeni u prosjeku postižu gol svake 74,3 minute, odnosno 1,21 po utakmici, koliko i primaju golova.

VEZANI TEKST - Oduzeti im bodovi: Fudbalski savez BiH žestoko kaznio FK Velež i Šemsudina Hasića

Kada su primljeni golovi u pitanju, Rođeni su 23 puta vadili loptu iz svoje mreže, ali se na konačnoj tabeli računa 24, s obzirom da je u trenutku prekida utakmice sa FK Borac rezultat bio 0:2, a kasnije odlukom DK registrovano kao 0:3. Period u kojem su Rođeni primili najviše golova je od 81. do 90. minute (6), a nakon toga od 21. do 30. minute (4).

U četiri utakmice Rođeni su imali clean sheet, odnosno nisu primili gol, dok u pet utakmica nisu uspjeli zatresti mrežu protivnika (računajući utakmicu sa FK Borac).

Najbolji strijelci ekipe u okviru Premijer lige BiH 2021/22 su Dženan Zajmović sa pet golova, tri je postigao Brandao, po dva su dali Anđušić, Radovac i Zvonić, dok su po jedan dali Ćosić, Georgijević, Hasanović, Ovčina, Peco, Pršeš, Radović i Vehabović, uz jedan autogol.

Najbolji strijelac Premijer lige je Bilbija (Zrinjski) sa 17 golova, zatim slijedi Krpić (Tuzla City) sa 15 i Vranješ sa 10 golova, koji više nije član FK Borac.

U Kupu BiH dva gola su dali Radović i Hasanović, dok su po jedan dali Cvijanović, Anđušić, Brandao, Pršeš i Zajmović.

VEZANI TEKST - Jesen u Premijer ligi BiH: Željo imao najveću podršku, Mokri dolac osvježenje

U UEFA takmičenju tri gola dao je Brandao, dok su po jedan postigli Anđušić, Pršeš, Zajmović, Radović i Georgijević (31. augusta 2021. godine otišao u Domžale).

Sveukupno u prvom dijelu sezone 2021/22 najviše golova (7) dali su Zajmović i Brandao, četiri gola dali su Anđušić i Radović, po tri gola na svom kontu imaju Hasanović i Pršeš, po dva gola imaju Zvonić, Radovac i Georgijević, a jednom u listu strijelaca su se upisali Ćosić, Ovčina, Peco, Vehabović i Cvijanović.

Kada su asistencije u pitanju, Ovčina je skupio tri, po dvije imaju Brandao, Vehabović i Pršeš, dok po jednu imaju Salčin, Cvijanović, Ćosić i Peco. U Kupu BiH, Pršeš ima dvije asistencije, dok po jednu imaju Radović, Hasanović i Vehabović.

Kada su nastupi u pitanju, ukupno je u zapisniku bilo 28 igrača, od kojih je 27 upisalo nastup. Najveću minutažu ima Samir Zeljković, 1.551 minuta, koju je upisao u 18 nastupa, a iza njega slijedi Denis Zvonić sa 1.395 minuta, koji je odigrao 16 utakmica.

Po 18 nastupa imaju Pršeš (987) i Vehabović (961), 17 nastupa skupio je Hasanović (962), po 16 imaju Ćosić (1.089), Radović (1.129), Brandao (861), Cvijanović (756) i Anđušić (640), dok po 15 nastupa imaju Radovac (1.259) i Ovčina (1.215).

Kada je disciplina u pitanju, Velež je dobio ukupno 64 opomene, od toga 61 žuti karton, te tri crvena kartona. Rođeni su u prvom poluvremenu dobili 27, a u drugom 34 žuta kartona.

VEZANI TEKST - Borcu najmanje žutih kartona, Sarajevu najviše, Bordo tim prednjači i po isključenjima

Najviše žutih kartona dobio je FK Sarajevo (63), a nakon toga slijedi FK Velež (61), te FK Tuzla City i FK Leotar sa 57. Najviše crvenih kartona dobilo je FK Sarajevo (šest), a slijede ekipe Posušja (pet) i FK Tuzla City (četiri).

Na fair-play tabeli Rođeni se nalaze na 11. mjestu sa 118.000 bodova, a ispod je FK Sarajevo sa 115.000 bodova. Na vrhu Fair play tabele nalaze se FK Borac, HŠK Zrinjski i NK Široki Brieg (svi po 136.000 bodova).

Kada je gledanost, odnosno prisustvo navijača u pitanju, utakmice Veleža gledalo je ukupno 38.500 navijača, ali treba imati na umu da su se tri utakmice na stadionu Rođeni odigrane pred praznim tribinama. Najviše navijača bilo je na utakmicama FK Željezničar (66.344), i FK Sarajevo (54.900), dok je najmanje navijača gledalo utakmice FK Radnik (16.648)

FK Velež će pripreme za drugi dio sezone početi 13. januara 2022. godine, dok je nastavak PLBiH na rasporedu je za 26/27. februara 2022. godine kada će Rođeni dočekati FK Željezničar.