Govoreći o izazovima u oblasti ekonomije s kojim je njegova zemlja bila suočena u prošloj godini, Erdoğan je kazao: "Najozbiljniji problem nam je bila inflacija, koja je iznosila 64,27 posto na godišnjem nivou. U narednim mjesecima vidjet ćemo kako se ova stopa postepeno smanjuje."

Kazao je kako će ove godine nastaviti svojim putem sa godišnjim prosječnim povećanjem zaposlenih od jednog miliona.

- Implementirat ćemo program zahvaljujući kojem ćemo inflaciju spustiti na 20 posto - rekao je Erdoğan.

Osvrnuo se i na dešavanja u Brazilu kazavši kako Turska osuđuje nasilje protiv brazilskog predsjednika Luiza Inasija Lule da Silve.

- Želim izraziti našu tugu i zabrinutost zbog nedavnog incidenta u Brazilu. Osuđujemo nasilje nad Lulom, koji je legitimno preuzeo predsjedništvo na izborima održanim u Brazilu - rekao je Erdoğan.