Brane naslov
Danska preko Španije do finala Svjetskog prvenstva
Rukometna reprezentacija Danske izborila je plasman u finale Svjetskog prvenstva u Poljskoj i Švedskoj.
27.01.2023. u 19:35

Aktuelni kontinentalni prvaci u polufinalu odigranom u Gdanjsku savladali su Španiju sa 26:23, te su zakazali finalni meč protiv boljeg iz drugog polufinala u kojem se sastaju Francuska i Švedska.

Tačno na sredini prvog poluvremena Danci su imali četiri gola preednosti (9:5), što je primoralo selektora Španije da pozove minutu odmora.

Deset minuta kasnije Furija je stigla na samo gol zaostatka (10:11), što je trebalo garantovati uzbuđenje u završnici prvog dijela, ali i u drugom poluvremenu.

Međutim, Hansen i društvo dodali su gas, pa su na poluvrijeme otišli sa pet golova prednosti (15:10).

Desetak minuta u nastavku igralo se gol za gol, a onda sredinom drugog dijela Španci prave seriju 4:0 i ponovo stižu do gola zaostatka (19:20). Nedugo potom imali su i napad za izjednačenje, ali su propustili priliku, da bi Kirkelokke i Pytlick osigurali tri gola prednosti za Dance (23:20).

Španci su u posljednoj minuti imali sedmerac za minus jedan, ali je Landin zaustavio Solea.

Danci su do kraja zadržali prednost, te trasirali put u treće uzastopno finale. U nedjelju će pokušati postati prva reprezentacija koja je tri puta za redom osvajala Svjetsko prvenstvo.