Historija je ispisana
BiH preko Švedske osigurala kvalifikacije za SP, Jones potvrdila kandidaturu za MVP nagradu
Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u posljednjem nastupu na Eurobasketu savladala je Švedsku rezultatom 82:63 i tako osigurala mjesto u kvalifikacijama za SP, što je historijski rezultat za našu zemlju.
26.06.2021. u 13:25

Iako bez povrijeđene Marije Gajić i Irene Vrančić, najbolje bh. košarkašice su predvođene fantastičnom Jonquel Jones stigle do četvrte i najvažnije pobjede na turniru.

Poslije pet minuta igre u prvoj četvrtini Zmajice su već imale deset poena, a u šestoj minuti vodili smo 18:6. Čak 16 od 18 poena naše selekcije ubacila je fenomenalna Jonquel Jones.

Prvu četvrtinu izabrnice Gorana Loje završile su s 15 poena prednosti (25:10). Sjajna JJ je za prvih deset minuta ubacila 19 poena i uhvatila osam lopti, i tako potvrdila svoju kandidaturu za MVP nagradu.

Velika prednost poslije uvodnih minuta igre selektoru BiH je dozvolila i luksuz za odmori Jones. Ostale bh. reprezentativke dobro su reagovale na početku drugog perioda. Pogađale su Džebo, Tavić i Džombeta, a kada je Švedska napravila mini-seriju Lojo se pozvao time-out. Seriju skandinavske selekcije okončala je Jones.

Njenim povratkom u igru prednost naše reprezentacije nastavila je rasti. Dvije minute prije kraja prvog poluvremena Zmajice su tricom Nikoline Babić otišle na "plus 20". U finišu druge četvrtine ova prednost je dodatno narasla, pa su bh. košarkašice u svlačionicu otišle sa 24 poena viška (55:31).

Početak drugog poluvremena obilježila je nešto bolja igra švedskog tima, ponajviše zahvaljujući sestrama Eldebrink. Poslije pet minuta igre Lojo je pozvao time-out nakon što je Švedska smanjila na 59:40.

Treća dionica je na kraju pripala Švedskoj rezultatom 19:11, a Zmajice su u posljednjih deset minuta ušle sa 16 poena prednosti (66:55).

U posljednjoj četvrtini Jonquel Jones je s još nekoliko poteza BiH odvela na "plus 25", a već tada je bilo jasno da će Zmajice osigurati nastup u kvalifikacijama za SP.

Na kraju u naše košarkašice najbolji nastup u svojoj historiji na Evropskom prvenstvu zaključile pobjedom 82:63.

Hoće li nastup na EP-u završiti kao pete ili šeste bit će poznato nakon utakmice između Španije i Rusije koja se igra od 15 sati.