open-navfaktor-logo
search
Piše RSE
"Ako ne potpišeš, zapalit će ti kola": Ispovijesti radnika koji su napustili kosovske institucije
Radnica Osnovnog suda u Mitrovici tvrdi da je bila primorana da podnese ostavku nakon 20 godina radnog staža, nakon što je 5. novembra odlučeno da predstavnici srpske zajednice kolektivno napuste kosovske institucije.
08.11.2022. u 14:56
get url
text

VEZANI TEKST - Predstavnici Srba sa sjevera Kosova izlaze iz institucija, policajci skinuli uniforme

Odluka je donesena na sastanku sa Goranom Rakićem, predsjednikom Srpske liste, jedine stranke kosovskih Srba koja ima predstavnike u kosovskim institucijama.

Kao razlog je navedeno "kršenje prava Srba" od premijera Kosova Albina Kurtija. Zatraženo je da se poništi odluka kosovskih vlasti o preregistraciji vozila sa oznakama koje za gradove na Kosovu izdaje Srbija. Također i da se formira Zajednica općina sa srpskom većinom.

- Niko nema nikakav plan kako će to da se reguliše. Samo su rekli dođite da potpišete ostavke, koje smo mi morali da potpišemo. Bez obzira na to što oni kažu da je to svojevoljno, to uopće nije bilo svojevoljno - svjedoči radnica Osnovnog suda u Mitrovici, koja je pristala da govori isključivo uz uslov anonimnosti.

Njen identitet je poznat redakciji Radija Slobodna Evropa (RSE).

Pravosuđe je u kosovski sistem integrisano 2017. godine na osnovu Briselskog sporazuma, postignutog u okviru dijaloga Kosova i Srbije, kojim posreduje Evropska unija (EU).

Međutim, 7. novembra srpske sudije i administrativni radnici su zvanično napustili Osnovni sud u Mitrovici.

- Oni svi kažu da ne moraš ali znaš da moraš, da si primoran, ako ne potpišeš zapalit će ti kola ili bilo šta mogu da urade sa tobom - kaže sagovornica RSE.

Policija Kosova je u posljednja dva mjeseca registrovala pet slučajeva paljenja imovine osobama koje su odlučile da KM (Kosovska Mitrovica) tablice zamijene sa RKS (Republika Kosovo), što kosovske vlasti karakterišu kao "zastrašivanje."

VEZANI TEKST - Srpska lista pozvala na okupljanje u Kosovskoj Mitrovici: "Pokažimo koliko volimo Srbiju, zastave na prozore"

Posljednji slučaj paljenja vozila sa RKS tablicama na sjeveru desio se 8. novembra. Na osnovu saopćenja policije, vlasnica vozila je srpske nacionalnosti iz općine Zvečan.

O nepravdi ne smiju javno da govore

Još jedna radnica u kosovskoj instituciji na sjeveru navodi u razgovoru za RSE da nije svojevoljno napustila radno mjesto. RSE zna njen identitet, ali se ne otkriva jer je i ona insistirala na anonimnosti. Poručuje kako "svi mole Boga da se sredi situacija i da se vrate na posao."

- Zar ima neko da misli drugačije - navodi dalje.

Isto svjedoči i radnik jedne od općina na sjeveru Kosova. Podvlači da o "nepravdi" koja im je učinjena ne smiju javno da govore.

- O tome se šapuće samo, u kafani se šapuće o tome, ne ovako javno da možeš da pričaš negdje… Samo sa nekim koga znaš i to da gledaš da te neko ne vidi - navodi.

Osim radnika u pravosuđu, ostavke su podnijeli i gradonačelnici općina Severna Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok, kao i općinski radnici, te pripadnici Policije Kosova iz srpske zajednice.

"Emotivni rastanak"

Pravnik Marko Jakšić, koji je do 7. novembra bio radnik Osnovnog suda u Mitrovici, za RSE je rekao da je odlazak bio jako emotivan, te da su u toj pravosudnoj instituciji svi sarađivali, bez obzira na etničku pripadnost.

VEZANI TEKST - Policajci sa sjevera Kosova podnijeli pisane ostavke: Nisu razdužili uniforme i oružje, pojedini danas otišli regularno u smjenu

- Zajedno smo gradili taj sud za dobrobit svih građana u ovom regionu, Albanaca, Srba ali i svih drugih - rekao je on i dodao da su "pogrešne odluke" kosovskog premijera Albina Kurtija "dovele do toga da ljudi plaču kao kiša, bez obzira na to koje su etničke pripadnosti."

Podvukao je da će radnici suda ipak ostati prijatelji bez obzira na političku situaciju.

- Oni se međusobno nisu posvađali, nego su ono što su bili i u petak, kolege i prijatelji, tako će i da ostanu - rekao je Jakšić i dodao da vjeruje da ipak neće biti ostavljeni bez primanja.

Sa 500 eura plate na 160 pomoći iz Beograda

Svi sagovornici RSE su zabrinuti za budućnost sebe i svoje porodice jer ne znaju kako će da prežive bez plaća, te podvlače da svi imaju kredite koje ne znaju kako da vrate.

Općinski radnik kaže da mu je i supruga radila u jednoj od kosovskih institucija, pa su tako sa dvoje maloljetne djece ostali bez ikakvih primanja.

- Dešava se to da mi koji nećemo da napustimo te (kosovske) institucije, bit ćemo neki izdajnici. To je sramota - navodi sagovornik koji također insistira na anonimnosti.

VEZANI TEKST - Vučić o Kosovu: U junu je moglo doći do nezapamćenog krvoprolića

Radnica iz pravosudnog sistema, pak, otkriva da im je zvanični Beograd osigurao privremenu platu u iznosu od 20.000 dinara, što je oko 160 eura.

- Od toga prosto ne možeš da živiš, niti možeš da preživiš. Imam kredit više od 6.000 eura i ne znam kako ću sada da ga vratim. Stvarno je strašno - priča ona dalje.

Prosječna plata ovih radnika u okviru kosovskog sistema je oko 500 eura.

Zvanični Beograd je podržao izlazak Srba iz kosovskih institucija a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je 7. novembra poručio da srpski narod na Kosovu neće ostati bez podrške, ali nije precizirao kakvu će konkretno podršku dobiti.

RSE se obratio Kancelariji za Kosovo sa upitom da prokomentarišu svjedočenja nekih radnika da nisu svojevoljno izašli iż institucija, te da li će im biti nadoknađena materijalna šteta, ali odgovor do zaključenja teksta nije stigao.

RSE je pokušao da stupi u kontakt i sa Srpskom listom, ali bezuspješno.

S druge strane, jedna od sagovornica RSE kaže da im je 7. novembra Srbija zatražila da se izjasne kolika su im bila primanja u kosovskom sistemu i kolika im je rata za kredit.

- Svi po dva kredita. Vjeruj plače nam se svima - navodi.

Funkcioneri Srpske liste nisu ostali bez plata

VEZANI TEKST - Novi incident na Kosovu: Napadnuta kuća srpske porodice kod Gračanice

Sagovornici za novonastalu situaciju krive i političke predstavnike Srba iz redova Srpske liste, a neki od njih naglašavaju da je "njima lako da se odreknu jedne plaće kada ih imaju nekoliko."

Visoki funkcioneri Srpske liste su također istupili iz Skupštine i Vlade Kosova, ali nisu ostali bez svojih mjesečnih zarada jer imaju minimum po još jednu plaću iz budžeta Srbije.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.